De geschiedenis van de Oudorper voetbalclub Kolping Boys in De Klin? Jazeker! Immers, het Zuideinde van Sint Pancras was medio vorige eeuw overwegend Rooms Katholiek. En de jongeren gingen daarom 'automatisch' naar de Jozefschool in Oudorp, naar de Laurentiuskerk en naar Kolping Boys. Daarom mag een overzicht van deze 'concurrent' van Vrone niet ontbreken. Het is een hoofdstuk uit het prachtige jubileumboek 'Kroniek van 75 jaar Kolping Boys'. Het artikel is geschreven door Dick Veel. Het verband tussen 't Zuidend en Kolping Boys of: hoe het allemaal begon! Vóór de eerste wereldoorlog was voetbal een nog niet erg brede sport en in het gebied van de latere afdeling Noord-Holland was slechts een dertigtal clubs actief in competitieverband. Mede door de eerste wereldoorlog, die in ons land tot een algehele mobilisatie leidde, kwamen honderden jonge Noord-Hollanders in contact met andere delen van ons land en met andere Nederlanders. Dit had tot gevolg dat er in de jaren na 1918, en niet alleen en uitsluitend in Noord-Holland Noord, veel veranderde en dan nog bovendien in een tamelijk snel tempo. Als andere oorzaken kunnen vooral de nieuwe onderwijsvormen worden aangewezen. Een deel van de plattelandsjeugd trok naar scholen in de centra: naar bijv. Schagen, Alkmaar, Hoorn, Purmerend, Zaandam en Enkhuizen. De dorpen waren niet langer meer vrijwel gesloten gemeenschappen. Ontwikkelingen van elders deden hun intrede. Het leven waarin de auto nog slechts sporadisch voor kwam, waarin waterleiding en riolering in de dorpen ontbraken, waarin de petroleumlamp op de lange winter-avonden het huis matig en de straten minimaal verlichtte en waarin de kolen- en houtkachel centrale posities in de vaak kleine woningen innamen. De gedemobiliseerde soldaten die terugkwamen in hun dorp, de jongeren die de ULO en de HBS in de stad of de universiteit bezochten; zij wilden ook in hun woonplaats sport beoefenen en namen vaak het initiatief daartoe. De sport, die in eerste instantie nog enkele korfbalclubs deed ontstaan, richtte zich al spoedig vooral op het voetballen. Steden zoals Alkmaar, Zaandam en Hoorn hadden al één of meer voetbalclubs maar nu werden ze ook opgericht op het platteland. Ofschoon rond 1910 de oprichting van enkele kleine clubs op het platteland van onze provincie reeds plaatsvond, begon in de jaren 1920 en '21 in het Noord-Hollandse de opmars van Koning Voetbal. Kolping Boys 75 jaar (1939-2014)

De Klin - Sint Pancras | 2014 | | pagina 152