VAN 1914 TOT EN MET 2014 Dit jaar is een mooi jaar voor Transportbedrijf Jonker. Het is 100 jaar geleden dat mijn opa, Jan Jonker Sr., geboren te Landsmeer, in 1899 op 15-jarige leeftijd verhuisde van Landsmeer naar Sint Pancras. Opa Jonker is begonnen met een paard en wagen. Hij hielp zijn broer Gerrit Jonker met het venten van groenten en fruit en heeft zand gereden wat hieronder wordt beschreven. 'Op de strandwal werden in de 20e eeuw grote stukken zand afgegraven. Het oppervlak kwam daar zon twee a drie meter lager te liggen. Het zand werd verkocht en hijkomend voordeel was dat de lager liggende grond beter voor tuinbouw te gebruiken was (het zand is op die diepte kalkrijker en vochtiger). Toch werd het belangrijkste afgravingsgebied (tussen Bovenweg en A.V.H. Destreelaan, ten zuiden van de Boeterslaan) na de Tweede Wereldoorlog geheel voor nieuwe woningbouw bestemd.' In 1928 kocht opa Jonker zijn eerste auto, een T-Ford. Hij vervoerde hiermee bloemen en bloembollen. Op zaterdag ventte hij pakjes en deed hij boodschappen voor derden op een transportfiets. Net voor de 2e wereldoorlog kocht opa zijn tweede auto. Helaas kwamen de moeilijke oorlogsjaren en werden de 2 auto's ingevorderd door de Duitsers. Opa kon voor de Duitsers gaan rijden of hij moest zijn auto's inleveren. Hij koos voor het laatste en is weer verder gegaan met het inzetten van paard en wagen. Om aan eten en drinken te komen heeft hij een koe uit de Beemster gehaald. Na de oorlog heeft opa een Franse Ford gekocht en kort daarna een Canadese Ford. Opa reed in die tijd veel bouwmaterialen voor 145 Transportbedrijf J. Jonker Zn. B.V.

De Klin - Sint Pancras | 2014 | | pagina 147