bijvoorbeeld. Het voelde alsof de rollen waren omgedraaid. Een aantal jaren eerder zat ik nog bij mijn vader in de klas, nu schreef ik over zijn prestaties als wethouder. Midden jaren tachtig stapte ik over naar de landelijke journalistiek. Eerst werkte ik bij radio-actualiteitenrubrieken en in 1994 trad ik in dienst bij het NOS-Journaal werken als politiek verslaggever. Na een paar jaar combineerde ik dat met verslaggeving in oorlogs- en rampgebieden, ik was een tijdje royaltyverslaggever en trok in het kielzog van (toen nog) koningin Beatrix en in dat van Willem-Alexander de wereld over. In 2002 werd ik correspondent voor de NOS in Berlijn. Dat hield in dat ik verslag deed van gebeurtenissen in Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, Polen, Tsjechië en Slowakije voor radio, televisie en internet. Wonen en werken in Berlijn beviel me zo goed dat ik er graag had willen blijven. Dat heb ik uiteindelijk niet gedaan. In 2011 kwam ik terug naar Nederland en bleef nog drie jaar part-time als verslaggever voot het Journaal werken. Juli 2014, na precies 20 jaar, heb ik een punt achter mijn loopbaan bij de NOS gezet. Nu werk ik als zelfstandig journalist aan boeken en langere reportages. Daarnaast verzorg ik avonden zoals deze, vertel over Duitsland en de journalistiek aan iedereen die er belangstelling voor heeft. En ik geef trainingen aan mensen die wel eens (of vaak) in het openbaar moeten spreken en die dat moeilijk vinden. Het is een heel ander bestaan, maar na zoveel jaren voor de publieke omroep te hebben gewerkt, vond ik het tijd om eigen baas te worden. En dat bevalt uitstekend! Margriet Brandsma

De Klin - Sint Pancras | 2014 | | pagina 135