Toen Abe als onderwijzer werd aangenomen in Sint Pancras, op de christelijke lagere school, trouwden ze en togen ze naar Noord-Holland. Omdat ze een huis van de school konden betrekken, hoefden ze geen huisraad te kopen. Dat kwam goed uit, want ze hadden geen rooie cent. Alles wat ze hadden, zat in die twee volle tassen op de brommer. Zo zijn mijn vader en moeder in Sint Pancras terecht gekomen. Of ze van begin af aan van plan zijn geweest er de rest van hun leven te blijven, weet ik niet. Nadat mijn vader gepensioneerd was, hebben ze erover gedacht om terug te gaan naar Friesland, maar vooral mijn moeder was zo verknocht geraakt aan Sint Pancras dat ze er niet meer weg wilde. Terug naar 1950. Mijn ouders betrokken een huis aan de Benedenweg, nr. 176. Het werk van mijn vader bracht met zich mee dat ze in korte tijd kennis maakte met veel inwoners van Sint Pancras. Ouders van leerlingen en niet te vergeten de bestuursleden van de school. Het was toen gebruikelijk dat een nieuwe onderwijzer van de christelijke lagere school persoonlijk kennismaakte met de bestuursleden en dat betekende dat Abe en Jeltje elke week ergens op bezoek moesten. Het was niet hun favoriete bezigheid, mag ik nu wel zeggen, nu ze allebei zijn overleden (mijn moeder in november 1989, mijn vader in januari 2013). 'Het was elke keer weer alsof ik examen moest doen,' heeft mijn moeder later wel eens verzucht. raar ze In 1955 werd Menno geboren, twee jaar later ik. Daarna volgden nog Jan Alex, Anke en Richold. Omdat ik geen haast maakte met zitten, staan en lopen, werd in het dorp gefluisterd dat 'die tweede van Brandsma niet in orde is'. Dokter Destree wist raad. Die gaf me een stevige vitamine-injectie en nog dezelfde dag kwam ik overeind. We zijn allemaal geboren in het schoolhuis aan de Bovenweg 70. Het huis is er niet meer, het moest wijken voor een uitbreiding van de school, midden jaren zeventig. Wij zijn toen verhuisd naar de Benedenweg. Naast het gebouw waar toen nog de kleuterschool was gehuisvest, liet het schoolbestuur een nieuw schoolhuis bouwen. Bovenweg 70 was een oud en matig onderhouden huis, maar voor ons kinderen was het geweldig. Het zat vol geheime hoekjes en gangetjes en het zat vast aan de gymzaal van de school. Die gymzaal werd in de jaren zestig ook gebruikt voor het verenigingsleven in Sint Pancras. SSS, de turnvereniging Sport Staalt Spieren maar in de Pancrasser volksmond beter bekend als stokstijve stumpers, gymde er

De Klin - Sint Pancras | 2014 | | pagina 131