De naaste buren Rients Turkstra en Jan de Geus tekenden als aangevers de akte. Jacobs nalatenschap wordt beschreven in een memorie van successie: Memorie van aangifte der nalatenschap van Jacob Tol overleden te Sint Pancras den 7 October 1872. De ondergeteekende Elisabeth Swart, weduwe van Jacob Tol, het boerenbedrijf uitoefenende wonende te Sint Pancras, in hoedanigheid van Voogdes over hare kinderen Gerrit, Trijntje, Jacob en Neeltje Tol, de eenige afkomelingen van den erflater geboren uit zijnen echt met de ondergeteekende verklaart dat de overledene ten gevolge van zijn ab intestato overlijden tot erfgenamen heeft nagelaten zijne kinderen voormeld dat de vaste goederen door hem nagelaten bestaan in de helft in een huis en erf en eenige perceelen land te Sint Pancras, kadaster Sectie AN o 968, 969, 788, 1004, 639, 310, 309 tezamen groot 1 bunder 81 roeden 20 ellen, en de helft in 2/3 gedeelten in een stuk land aldaar Sectie AN o 884 groot 30 roeden 34 ellen, dat de overledene geen goederen als bezwaard erfgenaam of als vruchtgebruiker bezat en dat door dit overlijden geene periodieke uitkeeringen bij opvolging overgegaan of vervallen zijn. Geteekend den Maart 1873 Lissebett Swart (RAN, SUCCESSIE MEMORIES, inv.nr.143 acte nr. 3/2934) Elisabeth Zwart kreeg de voogdij toegewezen over haar kinderen die voor de toen geldende wet nog niet volwassen waren. De oudste twee, de tweeling Gerrit en Trijntje, waren 22 jaar, Jacob was 21 jaar en Neeltje 15 jaar. Op 25 juli 1875 is Gerrit Tol, nog maar 25 jaren oud, overleden in het huis staande te Sint Pancras nummer 20. De aangifte van het overlijden werd gedaan door Jacob Rus, koopman en winkelier oud 52 jaar en Simon Weel, koopman oud 61 jaar. Aan welke ziekte Gerrit Tol is overleden weten we niet. Wel is uit het inschrijvingsregister van de militie op te maken dat hij leed aan vallende ziekte. Onder maat en signalement van de loteling staan de volgende gegevens genoteerd, lengte 1,712 millimeters, Aangezigt ovaal, Voorhoofd ord, Oogen blauw, Neus groot, Mond ord, Kin rond, Haar blond, Wenkbrauwen id. Merkbare teekenen -. Gerrit had, net als zijn broer Jacob, bij de loting voor de dienstplicht aangegeven een nummerverwisselaar te zullen stellen. Volgens de lotingslijst van 1870 had hij voorkeur aangegeven voor dienst bij de marine. Uit het register is niet op te maken of hij daadwerkelijk gediend heeft.

De Klin - Sint Pancras | 2014 | | pagina 127