in het huis dat na het overlijden van dokter De Vries door burgemeester Klaas Duil gekocht was. Het was in 1864 eigendom geworden van de burgemeester onder voorwaarde dat hij een paar schuldeisers van de dokter afbetaalde. In 1879 werd Jacob Tol jr. eigenaar, maar dat is een volgend verhaal. Jacob Tol jr en zijn een jaar oudere broer Gerrit kwamen wel eens met het gezag in aanvaring hoewel, of misschien wel juist omdat, hun stiefgrootvader Jacob Pluis veldwachter van het dorp was. Verschillende processen-verbaal getuigen daarvan. Zo werd door de toenmalige burgemeester Jacob Stammes in 1864 het volgende proces-verbaal opgemaakt: No. 15 Proces Verbaal In den jare achttienhonderd vier en zestig den zeven en twintigste Mei 's namiddags ten halfzeven uur verschenen voor ons Jacob Stammes Burgemeester van en wonende te Sint Pancras ten tijdelijken Raadhuis dezer gemeente Arie Rus, oud twee en veertig jaren, van beroep landbouwer, zijnde tevens kerkmeester der Hervormde Gemeente alhier, woonachtig in deze gemeente, die verklaarde dat in de voorgaande week door Gerrit Tol, oud veertien jaren en Jacob Tol, oud twaalf jaren zonen van Jacob Tol, landbouwer alhier woonachtig, baldadigheden zijn gepleegd, bestaande in het afbreken van een bruggetje leidende naar het kerkgebouw en in het inwerpen van een glasruit in genoemd gebouw, welke baldadigheden moedwillig werden gepleegd. Verder verklaarde comparant dat door evengenoemde Jacob Tol, oud twaalf jaren, gisteren met een steen naar den zoon van comparant is geworpen waardoor deze geweldig aan het hoofd, achter het oor is gewond. Na voorlezing dezer verklaring is dit proces verbaal opgemaakt op den eed bij den aanvang onzer bediening afgelegd ten tijde en plaatse als boven omschreven. De Comparant (get.) A. Rus De Burgemeester (get.) J. Stammes

De Klin - Sint Pancras | 2014 | | pagina 123