bakkerij. Simon Kriek had het huis en achtergelegen weiland in 1851 gekocht van Cornelis Rus, maar een jaar later verkocht hij het weer aan zijn schoonmoeder Neeltje Kleijenburg. Zij en haar man Jan Pluis hebben ook in dit huis gewoond. In 1854 werd het huis verkocht aan schoolonderwijzer Martinus Kars. Op 13 mei 1849 trouwde zowel Gerrit en Neeltjes zoon Jacob Tol als hun dochter Aagtje. Jacob Tol, jongman, van beroep broodbakkersknecht, trouwde met Elisabeth Swart, dochter van Jacob Swart en Trijntje Visser te Sint Pancras. Arien Schoen, jongman, van beroep landbouwer, zoon van Cornelis Schoen en Grietje Klerk trouwde met Aagtje Tol. Neeltjes vader Jacob Kleijenburg was vlak voor deze dubbele trouwpartij op 2 mei overleden in het huis staande te Sint Pancras nummer 16. Maartje Volkers is daarna niet in Sint Pancras blijven wonen. Ze verkocht het huis, erf en tuin, samen met een naastgelegen stuk weiland dat ze had gekocht van Jan Pluis, op 23 juni 1849 aan Jacob Tol. Ze verhuisde vervolgens naar Oudkarspel waar ze trouwde met Jacob Stam. Maartje Volkers en haar dan nog aanstaande echtgenoot Jacob Stam, schippersknecht te Oudkarspel, lieten op 29 maart 1850 ieder hun testament opmaken voor notaris Abraham Pieter de Lange waarbij ze elkaar benoemden tot enige en algehele erfgenaam. Jacob Stam overleed in Oudkarspel op 31 juli 1859. Na het overlijden van Jacob Stam trouwde Maartje te Winkel op 23 oktober 1864 met Pieter Otto, schilder van beroep. Hij overleed te Barsingerhorn op 14 december 1873. Maartje Volkers is overleden te Bergen op 27 augustus 1891. Op 6 februari 1856 trouwde de jongste dochter van Gerrit Tol en Neeltje Kleijenburg, Maartje Tol, met Jan Meijer van Koedijk, zoon van Pieter Meijer en Maartje Oosthuizen. Maartje woonde toen al in Koedijk. Neeltje Kleijenburg was ook aanwezig bij de trouwpartij en gaf als moeder van de bruid toestemming tot dit huwelijk. Het onroerend goed dat Neeltje van haar vader had geërfd werd op 12 juni 1849 door haar als enige erfgename en Martinus Kars als uitvoerder van de laatste wil van Jacob Kleijenburg openbaar te koop aangeboden ten huize van Sijhrand Vader, kastelein wonende te Sint Pancras. De opbrengst van de veiling bedroeg fl. 4133. Slechts zes van de dertien te koop aangeboden percelen werden direct verkocht. Kopers van deze percelen waren Harmen Kramer, Gerrit Hartland en Dirk Hartenberg. 112

De Klin - Sint Pancras | 2014 | | pagina 114