En zo genoot het joodse echtpaar Matteman vanaf maart 1944 tot aan de bevrijding in 1945 gastvrijheid in huize Deutekom, Bovenweg 34 te Sint Pancras. Dit verblijf heeft ertoe geleid dat tussen mijn familie en de familie Matteman een hechte vriendschap is ontstaan, die ook na de oorlog van kracht bleef. Mijn tante Alie en ome Jo - zo noemden wij ze later - kregen na de oorlog twee kinderen, twee zoons. De oudste, Sylvain, en z'n jongere broertje, Alexander, kwamen elk jaar in de zomer samen met hun ouders enige tijd bij mijn opoe en opa Deutekom logeren. Sylvain was maar twee of drie jaar jonger dan ik: hij was tijdens die logeervakanties mijn speelkameraadje. Omgekeerd bezochten wij tante Alie en ome Jo ook geregeld in Amsterdam. Ter gelegenheid van hun verjaardagen en bepaalde joodse plechtigheden ging ik met mijn opoe ook mee naar hun adres in de Tilanusstraat. Op ongeveer 12-jarige leeftijd heb ik enkele weken zomervakantie bij hen doorgebracht en vele wandelingen met Sylvain ondernomen. Mijn kennis van de stad is verankerd in de ervaringen tijdens die tochten kriskras door Amsterdam. Sylvain is ook degene die na jaren weer contact met mij gezocht heeft en te kennen heeft gegeven dat hij het plan koestert om voor mijn opoe en opa postuum een Yad Vashem-onderscheiding toegekend te krijgen. Terugkijkend op mijn jeugd (1944 geboren) besef ik dat toen ik weet kreeg van een tante Alie en ome Jo, deze mensen die wrede oorlog - waarin zij als opgejaagd wild moesten zien in leven te blijven - nog maar net achter de rug hadden: een bizar tijdsgewricht! In hoeverre voelden zij zich echt veilig toen, na die lange periode van onveiligheid, waarvan ze misschien en waarschijnlijk nog lang niet uitgetrild waren? Tante Alie en ome Jo waren nog maar net getrouwd (8 mei 1940) toen Nederland door de Duitsers bezet werd. In de loop van de oorlog zijn óók zij overgebracht naar De Hollandsche Schouwburg aan de Plantage Middenlaan in Amsterdam, vanwaar de mensen weggevoerd werden naar Westerbork en dan door naar vernietigingskampen. Het echtpaar Matteman behoorde tot de laatste 'lichtingen' die voor Opoe en opa Deutekom in de tuin aan de Bovenweg 34

De Klin - Sint Pancras | 2013 | | pagina 77