Nu is dus definitief het glasbedrijf van de familie Wagenaar tot een eind gekomen. Van onze kinderen zal niemand het stokje overnemen en hier gaan wonen. Zolang wij gezond zijn en er aardigheid in hebben blijven wij onze B&B in bedrijf houden. Eens heeft een journalist van de Alkmaarsche Courant het zo beschreven 'Vroonlande: van stukjes land tot pensionbedrijf', hij schreef toen een artikel over boerderijnamen. De Vroonlande, Benedenweg 10 te Sint-Pancras SINT-PANCRAS De plek heeft altijd aantrekkings kracht gehad op mensen. De toenmalige bebouwing op de ze locatie aan de Benedenweg 10 gaf 125 jaar geleden onder dak aan meerdere mensen. Thans bieden Jac. Wagenaar en zijn vrouw Sita Kooij er toeristen uit de hele wereld lo gies en ontbijt. De Pancras- sers hebben hun inwendig verbouwde stolp 'de Vroon lande' genoemd. Een toepas selijke naam, zo leert de ge schiedenis vpn het dorp. Jacob Keizer (1848-1898) heeft in 1872 de hoeve laten bouwen. Deze Pancrasser veehandelaar trouwde het jaar daarop met Neeltje Wagenaar (1845-1892). Vermoedelijk trok het echt paar al snel in de nieuwe boer derij. Keizer, die ook vetweider was, had de oude bebouwing op dit perceel gesloopt. Dit had hij eind 1871 op een veiling burge meester Pieter Nobel en ge meenteraadslid/broodbakker Arie Kok voor hem laten ko pen, voor 960 gulden. Het betrof een huis in vijf wo ningen verdeeld, tientallen ja ren in eigendom geweest van de Gemeene Armen van Sint- Pancras. Deze instelling van weldadigheid, die zich richtte op de armenzorg, had meerde re bezittingen. Het pand, een iets kleinere stolp, werd eerder bewoond door landbouwer Arie Rus (1821-1891) en zijn vrouw Lijsbeth Wiedijk (1823- 1867). Na de j^^d van Jacob Keizer"ha*d zi^kveede vrouw Petronella Grooteboer levens lang het recht van vruchtge bruik van de boerderij. Lang bleef zij er niet wonen. In 1899 vertrok zij, aikomstig uitDirks- land, naar Alkmaar. Petronella Grooteboer had de stolp al in oktober 1898 verkocht. Op een openbare verkoping werd Ja cob Duif eigenaar voor 2.230. Landbouwer Jacob Duif (1874- 1949) uit Sint-Pancras, ge trouwd met Niesje van der Mo len (1877-1939), werd later ak- kerbouwgrj^idochter Neel tje DuTOsuWwO) in 1952 het bezit overnam van haar een jaar later naar Zuid-Afrika ge- emigreerde broer Jacob, werd het in tweeën bewoond. In de oorlog had de boerderij onder dak gegeven aan evacués uit Den Helder. Neeltje Duif was toen al weduwe van Gerrit Wa genaar (1898-1935). Hun zoon Jac. Wagenaar (1933) zette het bedrijf voort. In 1976, net na de ruilverkaveling van het Geestmerambacht, stopte hij met het glastuinbouwbe drijf. Daarna verdiende hij zijn brood als conciërge en, later, medewerker van het hoog heemraadschap Uitwaterende Sluizen. Hij en zijn vrouw Sita Kooij begonnen er in 1989 met een pensionbedrijf, dat de naam 'de Vroonlande' kreeg. Met vier kamers bieden zij lo gies en ontbijt. Artikeltjes van Joop Vermeer van de vereniging Oud Sint Pancras in het kerkblad brach ten Jac. en Sita op het idee van de naam. 'De Vroonlande' ver wijst naar de tijd dat de lande rijen en huizen van de bewo ners van het voormalige Vrone eigendom was van de graaf van Holland. De bezittingen waren verbeurd verklaard nadat de grafelijkheid in 1297 de stugge Westfriezen voorgoed onder haar gezag verkreeg. Bij deze strijd werd het dorp Vrone ge heel verwoest. Het oude gebied van Vrone besloeg de opper vlakte van de latere gemeenten Koedijk en Sint Pancras. De Vroonlanden, volgens kenner J.P. Geus totaal ruim 1100 per celen, zijn eeuwenlang ver pacht. Ze werden in 1723 en 1724 openbaar verkocht. Al het Vroonland werd toen particu lier bezit. Foto Studio Wiek Natzijl Van onze verslaggever ED DEKKER Vroonlande': van and tot pensionbf mm

De Klin - Sint Pancras | 2013 | | pagina 190