Na een voorbereiding van vele jaren kon woensdag 18 september 2013 vol trots de geboorte worden aangekondigd van een tweetal boeken, waarin de geschiedenis van Sint Pancras is vastgelegd voor de huidige generatie en voor die van de toekomst. Bert Buitink heeft zich in 'De geschiedenis van Sint Pancras tot ca. 1900'verdiept in de geschiedenis van de eerste bewoners van onze streken tot die van ca. 1900. De ontginning van het veen, de Hollandse graven, de slag bij Vronen, het oude kerkhof, de Spaanse en Franse bezetting, veranderingen in de omgeving, de godsdienststrijd en nog veel meer wetenswaardigheden worden door Bert uit de doeken gedaan. Siem Wognum verhaalt in 'Het tuindersleven in Sint Pancras' over het rijke tuindersleven van vroeger. De dagelijkse bezigheden van de tuinder op het land, gedurende een vol jaar: het bewerken van het land, het zaaien en poten en het oogsten, de gereedschappen en de rol van de veilingen. De feestelijke presentatie van beide boeken vond plaats in dorpshuis 'De Geist'. Dit alles onder auspiciën van de Historische Vereniging Sint-Pancras. In zijn openingswoord heette voorzitter Bram Kout de beide schrijvers en initiatiefnemer Ger van Dijk, burgemeester Hans Cornelisse, de genodigden en vele belangstellenden van harte welkom. Vervolgens nam Geert van Diepen, van het Zoldertheater, ons mee naar de jaren '30 van de vorige eeuw. Zittend voor zijn veldersboetje mijmerde hij over zijn jeugd, als zoon van een Sint Pancrasser tuinder. Uiteraard was hij ook voorbeschikt om later tuinder te worden. Leergierig nam hij de wijze lessen van zijn vader tot zich. Zeer sfeervol zette Geert het dagelijkse leven neer van één van de ca. 180 tuinders die Sint Pancras toen rijk was. Natuurlijk was het allemaal De geschiedenis van Sint Pancras herleeft

De Klin - Sint Pancras | 2013 | | pagina 16