DIKA Tot de tweede groep meisjes die naar Nederland ging, behoorde ook Dika, of voluit: Dikosva Mirjanic. Geboren op 2 augustus 1949. Zij kwam uit een gezin met 4 zussen en 1 broer. Eén van haar zussen is helaas jong overleden. Dika was de jongste en groeide met het gezin op in een klein dorp, waar praktisch geen voorzieningen waren. Daarvoor moest men naar een 2 km. verderop gelegen dorp. Om na de lagere school te kunnen studeren waren de jongelui aangewezen op het 12 km. verder gelegen Valjevo. Dika groeide op in een gezin, dat veel eigen producten kweekte en kleinvee hield om in de eerste levensbehoefte te kunnen voorzien. Vader werkte in een fabriekencomplex waar ze o.a. sanitair, kranen en wapens fabriceerden. Zon 15.000 werknemers uit de regio werkten daar. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd het complex door de geallieerden plat gebombardeerd. Na de oorlog werd het echter weer opgebouwd. Na de lagere school mocht Dika verder leren. Het werd de Middelbare Technische School, waar zij na 4 jaar haar diploma haalde in de textiele werken. Zij mocht daarna verder studeren, maar dat kwam er niet van... zij was nog te jong om hoger onderwijs te gaan volgen. Het werd dus werk zoeken via een arbeidsbureau. In september 1967 ontmoette zij iemand die haar vertelde dat er in Nederland meisjes werden gevraagd voor ateliers. Voor een meisje van haar leeftijd was dat toch wel een hele stap en zeker voor haar ouders! Zó jong en dan naar het buitenland... in die tijd...! Toen zij dan ook te kennen gaf wél naar Nederland te willen nam haar vader eerst eens polshoogte op het arbeidsbureau. De informatie was daar kennelijk van dien aard, dat hij toestemming gaf om een contract van 1 jaar aan te gaan. Hij gunde zijn jongste dochter de kans om 'wat van de wereld te zien'! De periode in Nederland zou in haar geval een overbrugging zijn voor een vervolgstudie. De sollicitatieprocedure begon met een gesprek op het arbeidsbureau. Er hadden zich zon 60 meisjes aangemeld. Er zou uiteindelijk een kleiner aantal worden uitgekozen, waarvan Dika er één werd. Zij behoorde dus tot de tweede groep die met de trein naar Nederland vertrok. Zij zou op 5 januari 1968 moeten beginnen in een land, waarvan zij door de aardrijkskundelessen wist waar het lag, maar dat was dan ook alles... 161

De Klin - Sint Pancras | 2013 | | pagina 163