OLGA Olga, geboren uit het huwelijk van Pantja en Milica Milojevic, groeide op in een klein dorp in het Joegoslavische deel van Servië. Haar ouders voorzagen in hun levensbehoefte met het verbouwen van graan, maïs, fruit, zonnebloemen, vee (zoals varkens en kippen). Je zou kunnen spreken van een 'gemengd bedrijfje'. Het betekende hard werken voor iedereen in het gezin. Zéker toen de moeder van Olga er alleen voor kwam te staan. Olga was toen 2 jaar oud! Het dorp, waarin het gezin woonde, had ongeveer 1.000 inwoners en was gelegen in een heuvelachtig, bosrijk gedeelte Sumadija (=woud) geheten. De woningen, vaak kleine boerderijen, lagen verspreid over een vrij groot gebied en niet zoals bij ons naast elkaar langs een weg. Na de lagere school ging Olga naar het middelbaar onderwijs in de nabij gelegen stad Kraqujevac. Haar vader had daar in een automobielfabriek gewerkt. Dat Olga een middelbare schoolopleiding mocht volgen, was vooral aan haar moeder te danken! Haar moeder, die 20 jaar lang alleen voor haar vier kinderen zorgde, was een sterke, positief ingestelde vrouw die dagelijks op het land werkte en daarnaast zorg droeg voor 2 koeien, varkens, geiten en kippen. Natuurlijk werden de kinderen, toen zij de leeftijd hadden om mee te helpen, ook ingeschakeld, maar toch...! Vaak ging het werken op het land met de hand. Pas de laatste jaren wordt er meer machinaal gedaan. Daarnaast speelde het leven zich in de vrije momenten voor een belangrijk deel af in het dorpshuis en in het klooster. In het dorpshuis werd veel gedaan aan de traditionele folklore en dan m.n. aan muziek en dans. Er werd ook aan sport gedaan, waarbij voetbal en de schietvereniging favoriet waren onder de jongens. De kerk organiseerde veel voor de jongelui en zorgde mede daardoor voor een hecht gemeenschapsgevoel tussen de bewoners. 158

De Klin - Sint Pancras | 2013 | | pagina 160