Ook in onze regio is de belangstelling voor de geschiedenis groot gezien de vele leden die de Historische Verenigingen tellen (Sint Pancras 940 leden!). Vele uitgaven van De Klin hebben op grond van die belangstelling al heel veel weergegeven van de geschiedenis van ons dorp. Elke dag komt er geschiedenis bij! Ook het verhaal over de N.V. Mantelfabriek M. Stibbe is zon voorbeeld uit de vorige eeuw. Wij gaan verder in op dit onderwerp door de schijnwerper te richten op die drie meisjes. Olivera, Olga en Dika, hier getrouwd, hebben zich opengesteld voor integratie in onze samenleving, kinderen gekregen en kijken alle drie met goed gevoel terug op die moeilijke beslissing hun geboorteland in te ruilen voor ons 'koude kikkerlandje'. We gaan hierna wat nader in op hun verhaal uit de periode vóórdat zij het besluit namen om naar Nederland te gaan. OLIVERA Op 24 oktober 1946 zag Olivera Boskovic het levenslicht in Gola Glava. Zij was de middelste uit een gezin met 3 kinderen: Zivan, geboren op 19 september 1944, toen Olivera en vervolgens Nada, die geboren werd op 16 september 1950. Haar ouders hadden een gemengd boerenbedrijf met koeien, schapen, varkens, kippen, kalkoenen, graan en maïs. Haar vader gold als de rijkste man van het dorp, was geen lid van de communistische partij, was de eerste met televisie, de eerste met een auto... kortom een man van aanzien. Een harde werker zónder aanleg voor kapsones! Olivera volgde na de basisschool en de middelbare school een opleiding in de confectie. 1 huis zat zij al veel achter de naaimachine. De opleiding duurde 2 jaar. Na het behalen van het diploma kon zij niet meteen aan de slag. Zo gebeurde het dat zij enkele jaren meehielp op het bedrijf van haar ouders, omdat haar broer onder de wapenen moest. Vervolgens werkte zij nog 9 maanden bij een tante in de huishouding. Intussen was het haar ter ore gekomen dat er in Nederland meisjes werden gezocht die wilden werken in de confectie-industrie. Zij meldde zich in Belgrado en moest daar een proef van bekwaamheid afleggen. 156

De Klin - Sint Pancras | 2013 | | pagina 158