Met de hoofdvestiging in Amsterdam, geopend op 14 september 1964, en de zogenaamde buitenbedrijven in Sint Pancras, Rijsenhout en Beverwijk zette Stibbe een nieuw tijdperk in. Strak gelijnde bedrijfspanden gaven de confectie- industrie een nieuw en verbeterd aanzien. In het hoofdgebouw te Amsterdam werden de stoffen ingekocht, opgeslagen en gesneden. Voor de fabricage van de mantels werden de onderdelen naar de buitenbedrijven gebracht om tot mantels in elkaar te worden gezet. Voorafgaand aan de officiële opening had de werving, zoals eerder gezegd, al plaatsgevonden. Het werd zakelijk gezien een succes. Zelfs zon succes dat er in de jaren daarop via buitenlandse arbeidsbureaus oproepen werden geplaatst om bij Stibbe in Nederland te komen werken. Zó kwam het dat in Joegoslavië de oproep onder de aandacht kwam van diverse meisjes. Het ging om een contract voor 1 jaar en degenen die in de mode wilden doorgaan na hun studie aan de middelbare school en een vervolgopleiding in de textiel hadden opgepakt, besloten te reageren. Na een toelatingsprocedure en na veel gesprekken thuis is een aantal jaren achtereen een aantal groepen meisjes naar Nederland vertrokken. Onder hen een drietal, waarop wij in deze bijdrage onze aandacht richten. Deze meisjes zijn op het bedrijf in ons dorp terecht gekomen en hier nooit meer vandaan gegaan! Velen van u zullen ze ongetwijfeld kennen. We hebben het namelijk over Olivera Slijker-Boskovic, Olga Goesinne-Milojevic en Dika (Dikosva) Kuiper-Mirjanic. De reden dat zij zijn blijven hangen U raadt het: DE LIEFDE! Ook hier spreken wij over geschiedenis. De geschiedenis niet alleen van deze drie modinettes, maar ook over wat er zich in de loop der jaren in ons dorp afspeelde. De lezingen van Siem Wognum en Anton Bal gaan ver terug in de vorige eeuw. De heelden en verhalen rond de gebeurtenissen en personen uit die vervlogen tijd hebben velen met plezier gevolgd. In de loop der jaren duizenden bezoekers! Geschiedenishet verhaal van onze ouders en voorouderskrijgt steeds meer aandacht. Bij de opening van het depot van het Regionaal Archie] te Alkmaar op 4 oktober jl. gaf de gastspreker, Ad van Liempt, de initiatiefnemer van het t.v- programma Andere tijden' dat nog eens duidelijk aan. Als voorbeeld ga] hij o.a. aan dat het aantal studenten dat zich aanmeldt voor de faculteit geschiedenis de laatste jaren sterk groeit!

De Klin - Sint Pancras | 2013 | | pagina 157