netjes op de verkooprij zetten; het was al met al veel werk. Na de veiling in Broek op Langedijk werd begonnen met het laden van de kool. Alles los, netjes op een stapel gelegd; daar was je al enige uren mee bezig. Dan naar Utrecht. Dat werd al gauw een uur of vier voordat je daar aankwam. Wanneer je dan 's avonds leeg was, had je wel trek in wat hartigs. Ik ging als 10/12-jarige wel eens mee. Ik kan mij herinneren dat we (Jo de Vries, broer Maup en ik) naar Heck's restaurant gingen, midden in Utrecht. In onze overalls zaten we daar te midden van netjes geklede mensen die ook voor de muziek kwamen. Orkesten als de Ramblers speelden daar. Die keer moesten we verder naar Zeeland om aardappelen te laden; zodoende gingen we wat eten; anders gingen we meteen naar huis en aten dan bij thuiskomst. Maar toen gingen we dus verder. Bij Gorinchem moesten we de rivier oversteken met een pont, maar die was om elf uur gestopt en begon de volgende morgen om 4 uur weer. We mochten in de boot slapen op houten banken. Het was er wel warm en je lag niet lekker. Kun je het je voorstellen? Nu is er al jaren een brug en bij het passeren van die brug moet ik er nog wel eens aan denken. We gingen dus naar Zeeland om een vracht aardappelen te halen en deze losten we op de terugreis bij klanten in Beverwijk en omgeving. De rest losten we in het pakhuis. Dan was het ongeveer elf uur 's avonds voor je thuis was. Heel lange dagen dus. We kregen in april 1940 evacuees uit Renswoude die werden ondergebracht bij veel gezinnen in het dorp. Dit was met het oog op het mogelijk onderwater zetten van de Gelderse Vallei, maar dit is niet ten uitvoer gebracht. Toen op 10 mei de oorlog over was en de Duitse bezetting begon, wilden die mensen graag naar huis. We hebben toen met een laadbak vol mensen een rit Bedfords met S. Volkers, Kouwen en A. Volkers sr. 114

De Klin - Sint Pancras | 2013 | | pagina 116