tegen een raam vliegen, vaak herstellen zij na een uur weer van de klap. Omdat het sperwervrouwtje groter is dan haar mannetje wordt het leven van de sperwers gedomineerd door de dames, zij verdelen de broedgebieden en doen het meeste aan de nestbouw. Ook is zij door haar grootte beter in staat om de gezinstaken uit te voe ren, zij zit op het nest, broedt en beschermt de jongen. Elk jaar maken zij een nieuw nest, dit wordt bij roofvogels een horst genoemd, bij voorkeur in een spar, op een hoogte van ongeveer 5-10 meter. Hierin legt zij vanaf begin mei ongeveer 4-6 eieren, soms lijkt het nest wel wat te klein voor het vrouwtje, vaak steekt haar staart een eindje over de rand. Als het eerste ei is gelegd begint zij te broeden, na 33 dagen broeden komt het eerste kuiken uit het ei. Gedurende de tijd dat het vrouwtje broedt, jaagt haar man, 6 vogeltjes per dag brengt hij haar op het nest en als de jongen zijn geboren is er natuurlijk nog meer prooi nodig. Als hij met zijn boodschappen bij het nest komt roept hij zijn vrouwtje, in de nabijheid van het nest neemt zij de prooi in ontvangst. Zij fileert de prooien in kleine stukjes, waarna zij de prooien in kleine stukjes aan de kleintjes voert. Hij komt beslist niet op het nest, dit is allemaal vrouwenwerk. Er is dus bij sperwers geen emancipatie. Het gevolg is wel, dat als het vrouwtje omkomt, de jonge vogels gewoon verhongeren, omdat het mannetje niet weet dat hij de prooien in kleine stukjes aan zijn kroost moet geven. Het nest ligt dan vol met dode prooivogels en de jonge vogels zijn gestorven van de honger. Maar als alles goed gaat vliegen de jongen na 4 weken uit en moeten zij leren jagen, ook dit is de taak van de moeder. Zij vangt een prooi en vliegt voor de jongen uit, laat de prooi uit de poten vallen en de jonge vogels horen dit hapje uit de lucht te vangen. De sperwer is herkenbaar aan de gestreepte borst, grijze vleugels en de gebandeerde staart. Een vliegende sperwer kan men gemakkelijk aanzien voor een duif, zij vliegen ongeveer op dezelfde manier. Anne Punt 95

De Klin - Sint Pancras | 2009 | | pagina 97