koekoek 1 per vreemd nest op zijn rug staan om de schreeuwer het voer in de snavel te proppen. Zelfs als hij al kan vliegen wordt hij nog door de pleeg ouders gevoed, dan zit hij op een hek of op een paal tje met de bek wijd open en met klappende vleugels te bedelen, in juli en augustus kan men dit wel eens waarnemen. De oude koekoeken zijn dan allang naar Afrika ver trokken en de jonge vogels volgen de ouden, feilloos vinden zij de weg naar het zuiden zonder het geleerd te hebben. De reden voor broedparasitisme is niet bekend. Waar schijnlijk omdat de koekoeken als een van de weinige vogels harige rupsen eten. Bijvoorbeeld de rupsen van de bastaard satijnvlinder, de giftige haren van deze rupsen zetten zich vast op de maagwand en worden door de koekoeken uitgebraakt. De rupsen kan men wel op duindoorns waarnemen. Sperwer (Accipiter nisus) Al een aantal jaar broeden er in de nabijheid van ons dorp een paartje sperwers. Sperwers zijn spectaculaire jagers en zoals het bij roofvogels meer voorkomt is het mannetje met zijn 28 cm. kleiner dan zijn vrouwtje, die 38 cm. meet. Meestal zit een sperwer eerst op de uitkijk en observeert hij een groepje mussen of spreeu- wen. Acht hij zijn kans op prooi groot genoeg, dan vliegt hij op onbesuisde wijze over hagen, soms dwars door struikgewas en duikt dan midden in een groep vogels. Vaak pakken zij dan het zwak ste of een niet oplettend vogeltje. Heeft hij succes, dan vliegt hij met zijn prooi naar een rustige plek om zijn vangst op te eten. Lang niet altijd is de sperwer succesvol, ongeveer een op de 20 keer heeft hij beet. Ook komt het voor dat zij een hersenschudding oplopen, door- dat zij in hun onbesuisdheid 94

De Klin - Sint Pancras | 2009 | | pagina 96