Koekoek (Cuculus canorus) In april of anders in mei kan men de roep horen van de koekoek, het is onze enige nestparasiet. Dil wil zeg gen dat zij geen eigen nest bouwen, maar de eieren deponeren bij de zogenaamde pleegouders of waar- douders. Deze waardvogels zijn doorgaans zangvogel tjes zoals kleine karekieten, heggemussen, rietzangers en dergelijke. De koekoek is 33 cm groot, ongeveer zo groot als een torenvalk of een Turkse tortel, koekoeken en sperwers hebben enige gelijkenis, maar de koekoek heeft een trapvormige staart met witte vlekken en strepen en natuurlijk ook geen haaksnavel. De eieren van de koekoek zijn voor zo'n grote vogel klein, maar altijd iets groter dan die van de waardvo gels. Het koekoekvrouwtje legt steeds hetzelfde type eieren, meestal vertoont de kleur een treffende gelijkenis met die van de waardvogel. Als een de koekoek een waard- vogel ziet bouwen aan een nest, wordt zij tot leggen van een ei gestimuleerd. Doorgaans legt het koekoekvrouwtje een ei in de late namiddag, vermoedelijk omdat de waardvogels in de ochtend hun eitjes leggen en in de na middag de kust dan veilig is. Direct na het leggen van het ei neemt het koekoekvrouwtje een ei uit het legsel van de waardvogel, zodat het aantal eieren gelijk blijft. Elk volgend ei legt zij in een ander nest. Niet altijd accepteren de waardvogels het ondergeschoven eitje, maar doen zij dit wel, dan is hun legsel onherroepelijk verloren, Want als het koekoeksjong dat na 12-13 dagen geboren wordt, een dag eerder dan de eitjes van de waardvogels, begint het onmiddellijk de eieren of de jongen over de nestrand te kieperen. 2jjn holle rug komt hem hierbij goed van pas, het instinct van de jonge koekoek tot het uitwerpen van eieren of jongen is gedurende 4 dagen aanwezig. Het koekoeksjong is een onverza digbare veelvraat, die zijn pleeg ouders af en aan laat vliegen met allerlei lekkers. De schrokop groeit als kool en is na een week of 3 al groter clan zijn verzorgers, die vaak 93

De Klin - Sint Pancras | 2009 | | pagina 95