De laatste jaren zie en hoor ik ze regelmatig in ons dorp, de sierlijke staartmezen. Het zijn zwart, wit en roze vogels, de staarten zijn zwart en meer dan de helft van de vogel wordt gevormd door de staart. In de winter zijn zij vaak in het gezelschap van andere mezen, zoals de koolmezen en de pimpelmezen. Ijverig inspecteren zij dan, buitelend en balancerend zoals dat bij mezen past, loof en naaldhout, op zoek naar spinnen, bladluis en andere insecten. Zeker is dat zij in de Beverkoog broeden, daar zie ik in de zomer vaak groepjes jonge vogels met hun ouders. Wat betreft de nestbouw is de staartmees een virtuoos, het nest wordt gemaakt van mos, vezeltjes, reepjes boombast en wordt met insectenspinsel en haar tot een viltachtige massa verwerkt. De buitenkant wordt bekleed met korstmos en de binnen kant wordt overvloedig voorzien van veertjes. Een enthousiaste natuurvorser heeft eens de veertjes geteld en kwam tot een aantal van 2.379. Het nest is ovaal tot bolrond van vorm, het ziet er ongeveer uit als een fles. Tijdens de broed- Lijd zien de staarten er meestal een beetje krom uit, dit zijn dan ook de staarten van de vrouwtjes, die het broeden van de ongeveer 10 eieren voor hun rekening nemen. Als de jongen opgroeien hebben zij steeds meer ruimte nodig en dan blijkt het best wel handig zo'n rekbare wieg, soms wordt de ruim- te dan ook wel erg krap en steken de staartjes van de jongen door het nest naar buiten. Dan lijkt het hele geval wel op een stekelvarken. De jonge vogels vliegen uit als ze 14-18 dagen oud zijn. Hun voedsel bestaat uit insecten, zoals allerlei larven en spinnen en hun eieren. Staartmees (Aegithalos caudatus) 92

De Klin - Sint Pancras | 2009 | | pagina 94