zaden zitten verscholen tussen de taaie schubben. Om de zaden eruit te krijgen klemt de specht de dennenappel in de vork van een boomtak, dan hakt hij erop los zodat de schubben in het rond vliegen en de zaden bereikbaar worden. Deze werkplaats noemen wij 'n spechtensmidse en vaak liggen er een hele berg uitgeplozen dennenappels onder. Tegenwoordig ziet men ze in de winter ook eten van de vetbollen in onze tuinen, in het voor jaar en de zomer gebruikt hij zijn scherpe snavel om op de stammen en takken van bomen te kloppen, op zoek naar insecten en hun larven. Ijsvogel (Alcedo atthis) Rond de eeuwwisseling zijn door VSM, het Homeopathische bedrijf in de Beverkoog, de oevers van het water, dat langs het bedrijf en de mooie tuin, loopt verandert in een ecologische zone, met als vurige wens dat de ijs vogels er zouden gaan broeden. Toen de werkzaamheden klaar waren, kwamen deze juweeltjes inderdaad een kijkje nemen en begonnen zij direct met de nestbouw. De vogels zijn behalve noeste vissers ook nijvere tunnelbouwers. Ijverig graven zij in steile oeverwanden, aard- wallen en dergelijke, een gang van wel 1 meter lang, in doorsnee 5 cm, deze pijp eindigt in een soort kamertje dat ongeveer 1 dm hoog is en een middellijn heeft van ongeveer 15 cm. De ouders nemen niet de moeite om de wieg te stofferen, alleen wat visgraten en schubben liggen in de nestkom, waar de 6-8 ronde, witte eieren komen te liggen. Beide ouders broeden de eieren uit en na ongeveer 2 weken worden de kleintjes geboren. Als zij 3 a 4 weken oud zijn vliegen ze uit, waarna hun ouders vaak aan een tweede legsel beginnen. Zoals u wel heeft begrepen leven deze vogels van vis, ook wel van waterinsecten of in liet voorjaar van de larven van kikkers en padden. Een strenge winter zonder wakken zijn clan ook funest voor de soort, zoveel zij er nu ook weer niet van in Nederland. Vaak zitten zij op een tak boven het heldere water te turen naar vis, zien zij een visje, dan schieten 90

De Klin - Sint Pancras | 2009 | | pagina 92