West-Friesland Zeger is getrouwd met Anna. Ook Mattie, een meisje dat naaiwerk verricht voor de boeren en ook andere dingen doet, zoals het verkopen van vis, is een belangrijke persoon. Zij wordt door velen begeerd, maar laat iedereen een blauwtje lopen, omdat zij in stilte verliefd is op Zeger. Als Zeger haar een keer niet zo netjes behandelt, krijgt ze verkering met Kris, de zoon van een herbergier. Kris is zeer rijk, omdat hij ervoor zorgt, dat de Engelsen smokkelwaar verkrijgen. Zeger, die openlijk prinsgezind is, zorgt voor de contracten van de smokkelwaar. Hij wordt verraden en door de patriotten naar Alkmaar gebracht. Hij wordt ter dood veroordeeld, maar mag 24 uur naar Tersluis om afscheid van Anna en zijn kinderen te nemen. Hij belooft terug te komen en doet dat ook. Dan wordt hij gefusilleerd... in Sint Pancras bij de Witte kerk. Kris heeft Mattie beloofd, dat de reis die hij maakt, de laatste is. Hij komt levend terug. Het boek is al oud, maar misschien is het nog ergens te koop of kan het opgevraagd worden. De familie Davidson heeft werkelijk bestaan. In het boek staat het familiewapen. Ook de stamboom ontbreekt niet. Aan het eind staan ook nog afgedrukt het testament van Zeger Davidson en zijn doodvonnis. Zoals in historische romans gebruikelijk is, wordt er veel verteld over details, zoals kleding, de inrichting van de huizen enz. Iets heel anders... Ik kan niet nalaten u weer het jaarboek West-Friesland Oud Nieuw aan te bevelen. De eigen bijdragen in dialect zijn weer heel mooi. Het is heel leuk, dat het boek dit jaar begint met een stuk over de Johannes Bosstichting en de molen De Gouden Engel in Koedijk. Arnold Troostwijk ud Nieuw 2""9- 781 Wc«tfri„8 Genootscha,

De Klin - Sint Pancras | 2009 | | pagina 90