het later omgebouwd tot twee woningen. Het laatste hebben hier de families Bood en Kuiper gewoond. 't Regthuis is, op de grote kerk van Broek na, het oudste gebouw van Langedijk en is een Rijksmonument. Uiterlijk mag hier nooit iets aan worden veranderd, inwendig wel. Dat is wel gebleken toen in 1941 door de duitse bezetters de vier Langedijker dorpen werden samen gevoegd tot 1 gemeente Langedijk, teneinde een beter inzicht te krijgen in het bevolkings register. Dit raadhuis werd toen overcompleet. Door de grote woningschaarste werd het tot 2 woningen omgebouwd. Op 13 mei 1968 werd het gebouw op de Rijksmonumentenlijst geplaatst zodat zonder de vereiste toestemming aan de gevels geen veranderingen mogen worden aangebracht. In 1980 ontstond het plan om aan het fraaie oude gebouw een andere bestemming te geven, namelijk die van Oudheidkamer annex trouwzaal. De gemeenteraad als zowel Monumentenzorg gaf haar goedkeuring aan deze plannen. Er was intussen een stichting Langedijker Verleden opgericht die de zorg voor de oudheidkamer op zich heeft genomen. De verbouwing is gereed gekomen in augustus 1989. Het trouwzaaltje blijkt zeer in trek en er wordt veel gebruik van gemaakt. Verder in deze zaal een wezenkist uit Zuid-Scharwoude. Hierin werden de spullen en goederen van de wezen bewaard. Hun belangen werden behartigd door een paar schepenen. Een stel op tegels geschilderde gedenkplaten met op 1 daarvan een paar schepenen. Op de kist staat nog het oude wapen van Geestmerambacht/Langedijk. Een stel op tegels geschilderde gedenkplaten met op 1 daarvan de grote brand van Broek. Dit vond plaats op 10 april 1793 en er verbrand den 42 huizen en het raadhuis. Verder een bord, eens geschonken door notaris Duker uit Zuid-Scharwoude, met daarop de mooie spreuk: "Voor mensch en dorp is 't 'allen tijd een goede raad van veel profijt'. Een spreuk die altijd van toepassing blijft. Verder in de hoek nog een kopie van een oud stuk uit 1661 wat nog ondertekend is door Johan de Witt. Als laatste 2 schilderijen van de scheepswerf van Gerrit Bakker in Noord-Scharwoude. Al met al een klein gezellig museum vlakbij ons dorp dat echt de moeite waard is om eens te bezichtigen. Aan de hand van de foto's krijgt u alvast een voor proefje wat er zoal te zien is. Open van begin april tot medio september en wel 2 dagen per week. (Zaterdag en Zondag van 14 -17 uur. En de kosten waren (2007) slechts 1,- per persoon.

De Klin - Sint Pancras | 2009 | | pagina 88