Nostalgie De aanbesteding hiervan vond plaats op 12 juni 1871 en het werk werd gegund aan de laagste inschrijver P. Klingeier te Zuid-Scharwoude voor een bedrag van f 1.870,-. Voor die tijd een groot bedrag. Tijdens de verbouwingswerkzaamheden werd tijdelijk vergaderd in de naast-gelegen herberg 'Het Huis de Brederode'. ook bekend als de herberg van Gerrit Slotemaker. Het archief werd tijdelijk ondergebracht bij de zoon van gemeentesecretaris Kroon. In 1901 werd door toename van de gemeentelijke administratie het achtste deel van het raadhuis, waarin tot dan de gemeenteveldwachter zijn woning had, verbouwd tot secretarie en werd het oude waaggebouw wat daar stond gesloopt. Ja, Oudkarspel heeft als enig der Lange- dijker dorpen een waag gehad. Dat was geen gebouw met torens maar bestond uit een klein aangebouwd deel, waarin later ook een spekhok (arrestantencel) werd gebouwd. Geschikte weegschalen bezaten maar weinigen en in het waaggebouwtje kon iedereen goederen, bijv. zaad, groenten, kaas enz., tegen een kleine vergoeding laten wegen. Wie aan Oudkarspel het recht van waag heeft geschonken weten we niet. Ook in de oude schepenrollen wordt dat niet duidelijk zodat het, historisch niet bewijsbaar, mogelijkerwijs terug te voeren is tot de graven van Egmond. Bij een waag hoort een waagmeester. De laatst benoemde in deze functie was Ariën Mosk, door de gemeenteraad benoemd op 29 januari 1877, De benoemde was slachter van beroep. Toen er van lieverlee steeds minder van de waag gebruik werd gemaakt, werd de inventaris op februari 1900 verkocht aan de laatste waagmeester onder de verplichting dat deze bereid zou zijn te wegen tegen hetzelfde tarief als daarvoor in de waag gebruikelijk was. Tot aan de samenvoeging van de vier Langedijker gemeenten tot de gemeente Langedijk (dit gebeurde op 1 augustus 1941) deed het gebouw dienst als raadhuis. Daarna was het nog enige tijd in gebruik als distributiekantoor en postkantoor. Door de woningnood gedreven werd

De Klin - Sint Pancras | 2009 | | pagina 87