In het Regthuis zetelde de schepenbank, zeg maar de gemeenteraad. Dit was het hoogste besturende college van het dorp. De schout zat de schepen bank voor maar was niet stemgerechtigd en kon, als de heren wilden 'delibereren' over een gewich tige aangelegenheid, de deur uit worden gestuurd. Soms ook werd door de schepenbank de 'vierschaar' gespannen en dan deed zijn uitspraak in civiele (burgerlijke) rechtszaken. Het echte strafrecht be rustte bij de Baljuw. In Oudkarspel was in 1658 Huybert van Brederode schout en baljuw en tevens herbergier. Ook diens vader Cornelis Willem van Brederode was schout van het dorp in de daarvoor liggende periode. De naam van de herberg 'Het Huis de Brederode', die voorheen naast 't Regthuis stond, is hiermee verklaard. Heer zijn van een dorp was veel meer een eretitel dan dat het echte geld opleverde. Hij mocht wel het tiendenrecht toepassen, waardoor ieder een tiende gedeelte van zijn landopbrengst moest afstaan, maar het bleef toch meer een ere naam. Zo'n Heer had wel een doorslaggevende stem in de benoemingen van bijvoorbeeld de dominee, de schout, de veer schipper, de dorpsbode en de schoolmeester. Over het gebouw zelf. We weten dat er in 1618 een Regthuis werd gebouwd dat in 1714 werd vervangen door een nieuw gebouw. Dat ging alle maal goed tot in het jaar 1799. Dat kwam door oorlogshande lingen in de strijd van de Engelsen en de Russen tegen de Franse bezetting. Na de landing bij Groote Keten kwam Oud karspel na een tijdje in de frontlinie te liggen. In de Woud- meer en aan het noordeinde van het dorp woedden zware gevechten tussen de al genoemde Engelsen en de Franse en Bataafse troepen. Bij al dat vechten werden het Regthuis en het kasteel van de Ambachtsheer verwoest. In 1808 werd dit Regthuis weer herbouwd en we vermoeden sterk dat er ook oud materiaal is gebruikt van het kasteel. Kijkt u maar naar de zolderbalken die allemaal verschillend zijn. Het huidige Regthuis werd dus gesticht in 1808. Boven de ingangsdeur prijkt het wapen van Oudkarspel en op de noordmuur het wapen van de vroegere ambachtsheer Van Teylingen. In 1871 werd het gebouw ingrijpend gerestaureerd. In de keuken 84

De Klin - Sint Pancras | 2009 | | pagina 86