Oudere mensen zeggen nog wel eens: 'We gaan te Suntepieteren', als ze naar de kermis van Zuid-Scharwoude gaan. Vanaf de Langedijk naar het westen toe, tot aan het riviertje 'De Rekere' (ongeveer nu het NH-kanaal) was het een moerasachtig deltagebied met heel veel meren en laag bosgebied, wat af en toe weer geheel overstroomde. Dit gehele gebied werd beschreven als: Scorlewalth aan de overzijde van de Rekere, met daarin vier kapellen. Het was eigendom van de graven van Egmond en werd gebruikt als vis- en jachtgebied. Over Oudkarspel is bekend dat het aanvankelijk behoorde tot het graafschap Egmond, maar in het eerste decennium van de 17e eeuw overging naar de Staten van Holland en Westfriesland. De Staten verkeerden in grote financiële moeilijk heden en besloten de hen toegevallen 'Ambagts- heerlijkheden' te verkopen. Iedere particulier, die over de nodige middelen beschikte, kon zich zon ambachtsheerlijkheid verwerven en mocht zich dan Heer van in het onderhavige geval Heer van Oudkarspel noemen. Bekend is dat de 'Heerlijkheid Oudkarspel en In Koedijk' reeds in 1613 bestond. Dat In Koedijk' sloeg op het noordelijkste deel van het dorp Koe dijk dat in de banne van Oudkarspel was gelegen. Natuurlijk voor die bewoners een lastige en verve lende situatie, waaraan door grondruil en grens verlegging een einde kwam op 7 juli 1906. Bij de jongste gemeentelijke herindeling is het noordein- de van Koedijk evenwel opnieuw bij Langedijk ge komen. Het bezit van een ambachtsheerlijkheid, Past in elk interieur... waarvoor gemiddeld een bedrag van f 20.000'- werd neergeteld, gaf naast status en prestige ook wel voordelen. De Ambachtsheer ontving bijvoorbeeld de tiendheffing (een soort belasting), benoemde de schout, de veerschipper en de schoolmeester. Hij diende voorts zijn goedkeuring te hechten aan de beroeping van een predikant. De inkomsten maakten echter de geldelijke inkomsten meestentijds niet lonend. Oudkarspel werd verkocht in het jaar 1613 aan Adriaan Duyck, die ook Heer van Harenkar spel was. Er werd voor hem een heel groot Herenhuis gebouwd. Dat kasteel, want zo werd het genoemd, stond hier vlakbij, schuin voor de tegenwoordige Allemanskerk. Er hangt hier in de hoek een mooie tekening van Roghmans van dit kasteel. 83

De Klin - Sint Pancras | 2009 | | pagina 85