De stichting wordt nu (zomer 1995) ge steund door ongeveer 350 donateurs. Deze donateurs hebben vrije toegang tot 't Regthuis voor henzelf en hun hele ge- We/ gemakkelijk als alles er op staat zin of mogen een introducé meenemen. Elk jaar is 't Regthuis geopend in de periode half april tot en met Open Monumentendag (2e zaterdag in september) op de zater dag- en zondagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur. nu een complete kamer annex keuken is ingericht in de stijl van de jaren '20. Uit een huis in Noord-Scharwoude is een bedstee ingebouwd compleet met 'kreb' en beddekwast. Vanuit diverse Langedij- ker winkels zijn winkelspullen uitgestald. Op de zolder zijn in de winter van 1993 en 1994 eigenhandig nieuwe vitrines en opbergruimtes gecreëerd zodat nu nog meer en nog beter alles kan worden uit gestald. Het Oudkarspeler Regthuis Deze naam heeft het te danken aan het feit dat hier echt recht werd besproken. Om te weten hoe dat kwam moeten we een hele tijd terug gaan in de geschiedenis. Laten we maar beginnen in het jaar 1000 a 1100. We hebben in 1980 het feest van 9 eeuwen Langedijk gevierd dus zolang terug waren de 4 Langedijker nederzettingen al bekend. Wel zijn in de loop der jaren de namen veranderd, zoals: Broek was Broekkerspel, Zuid- Scharwoude was Sint-Pieterskerspel, Noord- Scharwoude was Sint-Janskerspel en Outkerspel. Aan de keukentafel Even een klein stukje geschiedenis. Over het voormalige raadhuis of 'regthuis' zoals het vroe ger werd genoemd, weten we het volgende. Het oudst bekende Regthuis werd gebouwd in 1618 en al in 1714 vervangen door een nieuw gebouw. Door de oorlogsonderhandelingen in 1799 bij de invasie van Engels-Russische troepen, waarbij Oudkarspel tijdelijk in de frontlinie lag, heeft het gebouw zo geleden dat het moest worden afge broken en herbouwd. Dat gebeurde in 1808 en zo is het thans nog bestaande gebouw verrezen. 82

De Klin - Sint Pancras | 2009 | | pagina 84