't Regthuis in Oudkarspel Een unieke kamer De Stichting Langedijker Verleden en 't Regthuis In september 1984 kwam een groepje 'minnaren der historie' bij elkaar om te bekijken of het mogelijk was de geschiedenis van de dorpen Oudkarspel, Noord-Scharwoude, Zuid-Scharwou- de en Broek op Langedijk te gaan onderzoeken, vastleggen en te bewaren in de ruimste zin des woords. Van het begin af aan werd er naar gestreefd niet als concurrent van het museum Broeker Veiling te gaan fungeren,maar de aandacht te richten op al die andere boeiende zaken uit de Langedijker historie. Direct al werd een brief geschreven naar het gemeentebe stuur van Langedijk om t.z.t. het oude raadhuis van Oudkarspel (dat toen door 2 gezinnen werd bewoond) als oudheidkamer te mogen inrichten. Vrijwel meteen vanaf het begin begon nen inwoners spullen te schenken, die noodgedwongen eerst moesten worden opgeslagen op een boetzolder. Donateurs werden geworven en via stukjes en oude foto's in het plaatselijke weekblad werd de belangstelling voor de historie opgewekt. Net als in 1980 gebeurde met de 9-eeuwenfeesten werden tentoonstellingen ingericht in o.a. 't Behouden Huis te Oudkarspel. In februari 1987 werd de tot dan gevoerde werknaam Verborgen Verleden omgezet in Langedij ker Verleden. De officiële stichting richtte zich hiermee bewust op het verleden in 't algemeen en niet slechts op een bepaalde periode van de historie. Het raadhuis van Oudkarspel kwam kort daarna vrij van bewoning en de gemeenteraad besloot om het in te richten als trouwzaal en oudheidkamer, waarbij de stichting het museumgedeelte mocht inrichten en beheren. Na een grondige verbouwing werd in april 1989 Oudheidkamer 't Regthuis officieel geopend. In de tijd die verstreken is sinds die opening heeft de stichting steeds meer spullen gekregen, zodat

De Klin - Sint Pancras | 2009 | | pagina 83