September 2009 Van maandag 28 september tot en met dinsdag 6 oktober is door medewerkers van het bureau Hollandia te Zaandijk een opgraving gedaan aan de Domeynen in St Pancras. De opgraving is noodzakelijk geworden omdat door toekomstige bouwactivteiten de grond op de locatie zo ernstig verstoord kan raken dat evt. waardevol archeologisch materiaal zou verdwijnen. Eén en ander is wettelijk verplicht, zoals is omschreven in het verdrag van Valetta (Malta). Op grond van het resultaat van een vijftal boringen en van het materiaal dat is gevonden bij het graven van een proefsleuf op 13 januari 2009 is besloten dit onderzoek te doen. De verticale opbouw aan de Domeynen is ongeveer als volgt. Op een diepte van 2 meter be vindt zich de oorspronkelijke strandwal, herkenbaar aan de vele schelpen die er in voorkomen. Vervolgens heeft zich in zoetwatercondities gedurende een periode van vele honderden jaren op deze strandwal een 40 tot 60 cm dikke laag bosachtig veen gevormd.Vervolgens is vanaf 900 tot 1200 AD, ongeveer de periode waarin de ons wel bekende jonge duinen zijn gevormd, ook het gebied van Sint Pancras (Vrone) met een dikke laag duinzand overstoven. Op deze zandrug hebben zich de eerste Sint Pancrassers gevestigd. De opgraving wordt geleid door Guus van den Berg (senior archeoloog). Hij wordt geassisteerd door vijf medewerkers, allen gekwalificeerde archeologen. Het achterste gedeelte van het veld, richting Bo- venweg is in het onderzoek niet meegenomen, om dat bij het graven van de proefsleuf is gebleken dat dit gedeelte bij het afbreken van een school, die daar dichtbij heeft gestaan, de bodem tot op een diepte van minstens twee meter is verstoord. De rest van het terrein ±700 m2 is tot een diepte eventjes boven de veenlaag afgegraven en met de hand voorzichtig 'geschaafd' zodat alle verstoringen en verkleuringen in het zand goed zicht baar worden. Dit wordt allemaal, met de artefacten b.v. scherven die tijdens het schaven worden gevonden, ingetekend en gefotografeerd. De scherven die in deze laag zijn gevonden dateren vnl. uit de 13e en de 14e eeuw. Een aantal vrijwel ronde, met klei gevulde verstoringen duiden zeer waarschijnlijk op de aan wezigheid van waterputten. Van alle verstoringen en verkleuringen zijn 'coupures' gemaakt, d.w.z.de helft ervan wordt met de hand uitgegraven tot de diepte waar de verstoring ophoudt. Ook hier worden gevonden scherven zorgvuldig bewaard en alles nauwkeurig gemeten en ingetekend. De waterputten zijn opgebouwd m.b.v. plaggen zoals op de foto is te zien. Huisplattegronden zijn niet gevonden. Sporen van de boerderij die er volgens een kaart van 1820 moet hebben gestaan zijn niet gevonden. Als alle vondsten zijn schoongemaakt en goed zijn geïdentificeerd en alle meetgegevens zijn verwerkt verschijnt er t.z.t. een rapport dat bij de gemeente ter inzage ligt. W. Ouweltjes Aftekenen van vindplaatsen 61

De Klin - Sint Pancras | 2009 | | pagina 63