Burgemeester Bulte wenste de heer en mevrouw Jonker nog een goede tijd met hun kinderen toe en gaf hem de foto van de enige molen in Sint Pancras, die op de werkkamer van de heer Jonker hing en die hij met zijn vertrek niet meegenomen had. Van het gemeentebestuur en het personeel kreeg de heer Jonker een video- en een stereo-installatie. Wethouder Brandsma is de enige, die Jonker gedurende de gehele tijd van zijn loop- baan als secretaris van Sint Pancras, mocht meemaken. Hij memoreerde, dat bij de vorming van de nieuwe gemeente Sint Pancras in 1972 de benoeming van de wethouders meer dan een uur in beslag nam en de benoeming van de secretaris duurde slechts enkele minuten. In de tijd dat Sint Pancras geen Burgemeester had en hij als wethouder, moest fungeren als waarnemend Burgemeester, was de heer Jonker degene die het werk verrichtte en was deze in feite de waarnemer. Jonker trad niet graag op de voorgrond, kwam altijd rond voor zijn mening uit zonder zich op te drin gen. Toen Jonker nog voor Koedijk werkte had Brandsma reeds contact met hem. Pancras en Koedijk (Zuideinde) hadden een gemeenschappelijk project in het zwembad 'De Bever'. Toen vond ik hem enigszins een 'zeur', want hij hield niet op met te waarschuwen voor een te groot op timisme over de financiële kant van deze zaak. "Nu weet ik dat hij gelijk had!' Namens het secretariepersoneel sprak de nieuwe gemeentesecretaris, de heer L. Koster. Volgens hem was de heer Jonker altijd onopvallend aanwezig. 'Hij is slim en heeft grote kennis van zaken. Het begrip 'medewerker' is voor hem geen inhoudloos begrip. Hij werkte graag samen met andere ambtenaren maar niet voor kletspraatjes. Hij kwam altijd als eerste en vertrok als laatste. Ook was de heer Jonker een uitstekend mentor voor ambtenaren. 'Hij was onze secretaris', aldus de heer Koster. Namens de raad sprak de heer C. Knijn. Hij maakte uit de letters van de naam Jonker woorden, die de goede eigenschappen uitdruk ten: Joviaal, Objectief, Nauwgezet, Kundig en Eenvoudig Raads adviseur en dit laatste vooral voor die partijen die geen wethouder in het college hebben. Eigenlijk waren in Sint Pancras de raad en de Burgemeester overbodig, want de heer Jonker was er. Tenslotte juichte de heer Knijn het toe dat de heer Jonker van plan was niet werkeloos bij de pakken te gaan neerzitten maar een poging wilde doen om het zelfstandig voortbestaan van Sint Pancras alsnog te behouden. Het oud-raadslid Jan van Horick sprak aller- Wim Jonker en Abe Brandsma 52

De Klin - Sint Pancras | 2009 | | pagina 54