zouden Heiloo en Bergen ook het nodige moeten afstaan opdat Alkmaar zou uitgroeien tot een grote stad. Natuurlijk werden de Alkmaarse plannen door de randgemeenten niet juichend begroet maar stuitten deze op stevig verzet. In den Haag werd uiteindelijk besloten dat Alkmaar uitbreidings mogelijkheden moest hebben, maar niet zoveel als men vroeg. Enkele belangrijke agrarische gebieden uit onze omgeving mochten niet voor woningbouw worden gebruikt, de ruilverkave ling mocht niet voor niets zijn geweest. Dit betekende dat Oudorp bij Alkmaar werd gevoegd. De gemeenten Koedijk en Sint Pancras moesten ook een gedeelte van hun grondgebied afstaan voor de Alkmaarse woningbouw en industrieterreinen en werden eveneens opgeheven. De overgebleven gebieden van Sint Pancras en Koedijk werden samengevoegd tot een nieuwe gemeente Sint Pancras. Annexatie, samen voeging en fusies hebben vaak invloed op het personeelsbestand. Bijvoorbeeld: op het tijdstip van de samenvoeging had zowel Sint Pancras als Koedijk een in functie zijnde Burgemeester. C. K. Kroonenburg werd Burgemeester van het nieuwe Sint Pancras en Burgemeester Land man kreeg wachtgeld. De ambtenaren van de oude gemeenten moesten worden verdeeld over de nieuwe gemeenten. Ook hier werd af en toe pijn gevoeld. Burgemeester De Wit van Alkmaar en Kroonenburg bespraken enkele maanden voordat de samen voeging zou geschieden enige personeelsaangelegenheden. De Wit vroeg toen of Sint Pancras bereid was mee te werken aan de benoeming van de heer Jonker tot secretaris van de nieuwe gemeente. Het Pancrasser college was direct bereid dit te doen. In september 1972 werd de oude gemeente Sint Pancras en ook die van Koedijk opgeheven. Dit hield in dat beide gemeente raden werden ontbon den. Burgemeesters en ambtenaren kregen hun ontslag. Voor de Koedijkers moeilijker te verteren dan voor de Pancrassers. Voor de gemeenten, die niet werden opgeheven maar in veranderde vorm voortbestonden wer den gemeenteraadsverkiezingen gehouden. De krantenfoto hieronder werd tijdens de laatste raadsvergadering van Koedijk genomen. Van links naar rechts: Tom Bos, Age Jongsma, Mevr. M. Keizer, Burgemr. Landman, W. Jonker, Louw Tames, Piet Koe Koedijker, Henk Brommer en Jan v. Horick. Er klonken kreten als Jongens 't is gebeurd!' en 'De treurigste dag van mijn leven' (L. Tames) Torn Bos was een vreemde eend in de bijt. Hij was eerste ambtenaar van het oude Sint Pancras en misschien in die hoedanigheid als vertegenwoordi ger of belangstellende - van de nabuurgemeente bij deze vergadering aanwezig. Ik meen dat hij later te kennen gaf om vervroegd uit te treden bij de komst van de nieuwe gemeente Sint Pancras. 48

De Klin - Sint Pancras | 2009 | | pagina 50