De Burgemeester vertelde de wethouders dat hij het rapport van het Verificatiebureau met de secretaris had besproken en beiden waren tot de conclusie gekomen dat een extra ambte naar financieel niet haalbaar was. Hij wilde eens aan een naburige gemeente vragen of hun financiële ambtenaar gedurende enige tijd in Koedijk een handje kon helpen. De secretaris oordeelde dat men vooreerst in Koedijk geen tweede secretarieambte-naar nodig had. In een volgende vergadering van het college kwam de Burgemeester met het voorstel om zoals dit in meer kleine gemeenten gebeurde, ook hem het ambt van secretaris toe te vertrouwen. De huidige secretaris van de gemeente was, zacht gezegd, niet zo jong meer. De man was aan zijn pensioen toe. Met andere woorden: Nu was er de gelegenheid om voor weinig geld een prima oplossing te vinden. De raadsleden waren vrijwel eensgezind van mening dat de Burgemeester zijn handen meer dan vol had aan zijn eigen taak en steunden dus zijn voorstel niet. Er kwam bij dat ze bang wa ren - maar daar kwamen ze niet rond vooruit - dat de Burgemeester dan teveel macht kreeg en dat was iets dat ze beslist niet wilden. Uiteindelijk werd besloten per advertentie sollicitan ten op te roepen voor de betrekking van secretarieambtenaar in Koedijk. Van de sollicitanten werd verwacht dat dezen de voor dit werk benodigde kennis bezaten en in een soortgelijke betrekking reeds enige ervaring hadden opgedaan. De advertentie leverde twee sollicitanten op. De eerste viel meteen af: hij was in zijn vorige gemeente ontslagen wegens onzedelijke handelingen. De andere brief kwam van een in Graft werkende ambtenaar. De Burgemeester wist de wethouders te vertellen dat hij enige inlich tingen uit Graft had gekregen: deze sollicitant stond daar heel goed aangeschreven en van de Burgemeester van Graft had hij gehoord dat deze man een bekwaam ambtenaar was. Verrijkt met deze kennis besloot het college die mijnheer over vier dagen 's avonds om half acht in Koedijk te ontbieden ter kennismaking en bespreking van zijn salaris en eventuele vooruit zichten. (21 januari 1958) De kennismaking vond niet plaats op de door B. en W vastgestelde tijd. De heer W. Jonker Jonker uit Graft had zijn sollicitatie ingetrokken... Waarom? Naar later bleek omdat hij had vernomen dat de onderlinge verstandhouding op de Koedijker secretarie slecht was. Een paar voorvallen uit die tijd kunnen dit verduidelijken: - Aan het einde van een B.enW-vergadering, tijdens de rondvraag, wees de Burgemeester op het feit dat verschillende besluiten van het college niet tijdig werden uitgevoerd. De brief over het bouwrijp maken van de grond was de druppel die de emmer deed overlopen: Hij had ontdekt dat dit belangrijke bericht in de secretarie op de lange baan was geschoven, nee erger nog, er was helemaal niets aan gedaan. Daarom had hij het maar overgenomen en had hij zelf die brief geschreven. Hij eindigde dit verhaal met de boodschap: 'Ik kan me als Burgemeester niet verenigen met deze gang van zaken.' De secretaris verdedigde zich met de woorden: 'Ik kan niet alles alleen en tegelijk doen.' - G.S. berichtte het gemeentebestuur van Koedijk dat men op het Provinciehuis te Haarlem had ontdekt dat voor de berekening van het salaris van de Koedijker burge-meester een

De Klin - Sint Pancras | 2009 | | pagina 44