Willem Jonker *02-03-1930 f29-10-2006 Gemeentesecretaris van 1961 tot 1987 Wat is of doet een gemeentesecretaris? De gemeentesecretaris is na de Burgemeester de hoogste gemeenteambtenaar. Hij of zij is het hoofd van het secretariepersoneel. Hij/zij woont zowel de vergaderingen van de gemeenteraad bij als die van het college van B. en W. en notuleert de verslagen van deze vergaderingen. I lij/zij is de gemeenteraad(leden), de Burgemeester en de wethouders behulpzaam bij alles wat hun bestuur betreft. Dus dient hij/zij op de hoogte te zijn van alle voorschriften van het gemeentelijk lichaam. In kleine gemeenten met minder dan 500 inwoners mocht de Burge meester naast zijn eigen ook het ambt van gemeentesecretaris uitoefenen. In zijn geboortedorp Andijk moest de witkop van Jan Aris, zoals Willem Jonker daar werd genoemd, allereerst zijn kwajongens streken afleren. Deze bestonden onder andere uit het gooien van rotte tomaten over de daken van de huizen. De grondslag van zijn latere kennis deed hij op bij de (M)ULO-school te Medemblik. Zodra hij zijn MULO-diploma had verworven wilde hij iets verdienen en wist hij werk te vinden bij een gemeentebe stuur. Achtereenvolgens werkte hij in de gemeenten Medemblik, Graft, Koedijk en Sint Pancras. 's Avonds volgde hij diverse cur sussen, gericht op de gemeentelijke financiële huishouding en wetgeving. Gewapend met deze kennis wist hij de gemeentelijke ladder te beklimmen. Aan stilzitten had Willem een hekel. Wan neer er niet werd gewerkt of gestudeerd ontspande hij zich met sport en spel: Voetballen deed hij graag en Turnlust' had in hem een lid, dat de naam van de club hooghield. Bij deze Andijker vereniging leerde hij ook zijn latere echtgenote kennen. Op een gegeven moment kreeg de Koedijker burgerij steeds meer kritiek op de gang van za ken in hun gemeentehuis.De burgers klaagden steen en been: hun aanvragen voor het bouwen of verbouwen van een woning werden niet vlot afgehandeld. Pas na lang wachten ontving de burger antwoord op zijn klachten of vragen en soms kwam er helemaal geen antwoord. De ambtenaren in het gemeentehuis gaven elkaar de schuld en de sfeer op de secretarie liet te wen sen over. Nauurlijk werd er een poging gedaan om hierin verbe tering te brengen. Het Verificatie bureau werd gevraagd om de secretarie door te lichten. Het bureau wees de zwakke plekken aan en adviseerde o.a. om het personeel te versterken met een ambtenaar, die van wanten wist. Het echtpaar Jonker in 1987 In 1992 als ambtenaar van de burgerlijke stand 41

De Klin - Sint Pancras | 2009 | | pagina 43