Poëzie Albums Enkele malen hebben wij gepubliceerd uit oude poëzie-albums van onze leden. Intussen hebben wij hierop meer reacties ontvangen en onderstaand nog enkele citaten. Intussen werden wij zelf nieuwsgierig naar de achtergronden en doken n de archieven. Helaas is er weinig te vinden behalve een interessante rubriek in Verzamelen is ook een kunst, een uitgave van Het Spectrum van 1982. Hierin lezen wij dat in de 16e eeuw reeds iets dergelijks bestond nl. de Album amicorum met losse of soms samengebonden vellen, geliefd bij studenten. Dit waren meer een soort vriendenboekjes waarin nog weinig gedichten, maar vaak aquarellen, tekeningen, handtekeningen, borduurwerk, en als regel verzorgd door mannen.. Later tegen ca. 1800 waren het meestal vrouwen die dit deden en begon het huis rijmelen en tegen 1850 zagen we de eerste poëzie-plaatjes die we thans nog kennen. Vaak zijn het de meisjes van de hoogste klassen van de lagere school die zich bezighielden met dit soort vriendschapsbetuigingen. Daarbij is zoals je bij ongeschoolde dichteressen mag verwachten de kwaliteit niet geschikt voor de Erasmusprijs en is vaak kreupelrijm of gewoon van anderen overgeschreven. Daarom echter niet minder oprecht bedoeld, maar altijd zeer persoonlijk en vaak ontroerend. Nog steeds worden aan het begin van het schooljaar juffrouwen en meesters verzocht om iets persoonlijks in zo'n boekje te schrijven wat gezien de resultaten soms een routine kwestie is geworden. Dan werd en een plaatje bij geplakt maar helaas is juist daarvan de herkomst zelden te achterhalen. Soms staat op de achterkant de firmanaam van de drukker en wellicht door de vaak zoete uitstraling, werden ze vroeger ook wel door banketbakkers gebruikt als decoratie op suikerwerk en banket. Bloemen, harten, clowns, jongens en meisjes. Het werd een hele industrie waarbij de drukkers soms ook drukten voor sigarenmakers, en devotieprenten. 29

De Klin - Sint Pancras | 2009 | | pagina 31