voor die tijd bijzonder was! Vla, yoghurt, van die hele dikke, die je uit de fles moest slaan, heerlijk! En niet te vergeten 's zomers een ijs je. Soms mochten we helpen met de verkoop ervan. Het ijs kwam in ronde rechtopstaande staven. Je legde er dan een wafeltje bovenop, sneed er met een breed mes een plak af, legde een tweede wafeltje aan de onderzijde en Klaar-was-Kees. Groot was mijn verdriet, toen Ina met haar hele familie naar Australië vertrok. Ik stond ze snikkend op de kade uit te wuiven. Wie had toen kunnen bevroeden, dat ik ongeveer vijftien jaar later zelf op een boot zou stappen. Tijdens mijn lagere schooltijd zaten klassen, vier/vijf en zes in één lokaal. Ik was het enige meisje in mijn klas. Wanneer klas zes ging schoolzwemmen (in die tijd gingen we naar Alkmaar) mocht ik met hen mee! Jeanette de Pee en Ina Roos Naast de school was de gymnastiekvereniging SSS voor mij erg belangrijk. Sport was zelfs zo belangrijk dat ik later serieuze plannen kreeg sportlerares te worden. Vooral de uitvoeringen in Café Bouwstra staan me nog heel goed bij. Op het toneel had men in het plafond diagonaal de ringen opgehangen. Zo slingerden we dwars over het toneel, van de ene hoek naar de andere. Soms voerden, in het wit gekleed en op muziek ritmische oefeningen uit met in zilverpapier gehulde knotsen. Tüssen de bedrijven door werden er vóór het gordijn toneelstukjes opgevoerd. Mijn vader schreef een script voor drie personen. Ik was de directrice van een middelbare school, mijn zus Engelien was een moeder die met haar dochter (Nine Tol) bij de introductiedag verscheen. Zowel moeder als dochter spraken puur West-Fries', wat voor de nodige hilariteit zorgde. Toen kwam de beslissing, naar welke middelbare school te gaan. Mijn broer Leo deed de HBS, broer Jaap de 'Handelsschool'. Samen met meester de Ruiter werd er voor de HBS in Alkmaar gekozen. Ook mijn schoolvriendje Bram Kout wilde naar de HBS. Samen werden we voor het toelatingsexamen klaargestoomd. We presteerden op het schriftelijke examen te weinig en moesten beiden voor een mondeling examen terugkomen. In de weken tussen de examens werd ik gestationeerd bij mijn oom en tante in Halfweg om daar nog het nodige op te steken. 'Oom Gerrit' was zelf hoofd van de school. Mijn programma was strikt. Als oom naar school ging, moest ik in een klein kamertje mijn lessen bestuderen. Dat jaar zou de schoolreis, heel 26

De Klin - Sint Pancras | 2009 | | pagina 28