1942. Sinister genoeg had de oorlogstoestand aan die sportieve mijlpaal bijgedragen. Sint Pancras telde toen, net als andere Noordhollandse gemeenten, evacués uit Den Helder. De ma- rinestad was in de meidagen van 1940 door de Duitse luchtmacht gebombardeerd. Uit angst voor nieuwe aanvallen, van geallieerde zijde wel te verstaan, hadden heel wat inwoners de wijk genomen. De Nieuwedieper Janus Kuiper kwam in Sint Pancras terecht. Hij werd lid van Vrone en bleek behalve een getalenteerde speler ook een inspirerende trainer. In 1942 leidde Kuiper Vrone naar de vierde klasse, door een 4-1 overwinning op Schoorl 1. De naoorlogse Vrone-geschiedenis begint met een op 30 mei 1945 gehouden ledenvergade ring-Nederland was toen drieéneenhalve week bevrijd. Een schrijven van de KNVB zorgde ter vergadering voor verwarring;de bond feliciteerde Vrone alsnog met zijn vijfentwintig ja rig bestaan, 'op 21 januari 1945'. Maar de oprichtingsdatum was toch 23 december 1920? De notulen van de oprichtingsvergadering werden opgedoken. De Bond zat fout. Op 20 de cember 1945 werd het zilveren jubileumfeest gevierd. Hoogtepunten van de avond waren de KNVB-onderscheidin- gen voor Cor Groen Wzn. en Henk Wiedijk, die beiden 25 jaar ac tief waren als voetbal ler en de benoeming tot erelid Arie Hoog land ('de motor van Vrone'). In 1946 fuseerde Vrone met de zater dagvoetbalvereniging 'Zwaluwen', opgericht Wie-o-wie kent de namen van deze spelers? Laat het ons weten.. in 1934. De fusie en de in 1943 opgerichte handbalafdeling maakten verbetering en uitbreiding van de accomodatie noodzakelijk.ln 1948 kreeg Vrone een tweede veld ter beschikking, een 'noodveld'. Anton Wit verhuurde van september tot mei voor 75 gulden een stuk weiland aan de vereniging. In 1949 werd de huur voor vijf jaar verlengd, tegen een prijs van 150 gulden per jaar ;het noodveld kreeg een meer permanente status-men begon van 'B-veld' te spreken. Kleedkamers kwamen in 1949 tot stand. Voor dien werd er gebruik gemaakt van het 'wasch en kleedlofcxal' van café-danszaal 'Het Wapen van Vrone'aan de overkant van de Bovenweg. Dat de Pancrasser voetballers zich in een schenklokaal in hun tenue hesen, zinde de KNVB allerminsteen voetbalvereniging hoorde haar kleedkamers bij het veld te hebben, niet in een café. Gelijk met de bouw van de kleedkamers werd het A-veld gerenoveerd en van een afraste ring en beplanting voorzien. 'Hierdoor beschikken we thans', schreef secretaris Jan Nierop in 1951 trots in zijn jaarverslag, 'over een accomodatie die vrijwel uniek is voor een dorpsvereni- 11

De Klin - Sint Pancras | 2009 | | pagina 13