Ten slotte Veel artikelen, boeken en publicaties zijn er over de Broeker Veiling verschenen. De groei en bloei maar ook de neergang is uitvoe rig belicht. Het beeld uit de eerste notulen schetst ons een tijd vol veranderingen en ook onzekerheid. Maar de successen die werden geboekt kwamen voort uit één gedachte: De openbare prijsvorming door middel van de veilingklok met in achtneming van de veiling voorschriften. Het toegeven aan particuliere verkoop, onderlinge contracten en termijnver koop ondergraven het veilsysteem Een neer waartse spiraal is dan moeilijk te keren. De laatste 20 jaar hebben de tuinders fusie na fusie meegemaakt. Vaak onder het mom van schaalvergroting wat niet altijd terecht was. De laatste fusie van de Noord Hollandse veilingen is nog maar kort terug. Voor onze producten is de laatste klok in Zwaagdijk al weer enkele jaren terug stil gezet. In Noord Holland is men afhankelijk van de landelijke mammoetveiling The Greenery. Het gevolg is dat door het ontbreken van een openbare prijsvorming, telers belangenverenigingen zelf de markt opgaan om zelfstandig hun producten verkopen. Eén veelgenoemd argument tijdens de vele veilingfusies was dat als de nieuwe veiling maar groot genoeg was men meer inspraak had in de prijsvorming. Ook de grote afnemers wensten niet afhankelijk te zijn van prijsvorming via de klok. Helaas blijkt nu nadat de veilingen zich gingen bemoeien met het handelen, de prijsvorming van de producten vaak onnodig in een neerwaartse spiraal terecht kwamen. In het buiten land keek men vroeger hoog op tegens ons veilingsysteem. Maar op dit moment zijn de rollen omgedraaid. Een klein berichtje uit de Belgische krant De Standaard op 9 mei 2005. Eén op de tien leden van de Mechelse Veilingen is Nederlander. Voor sommige groenten zijn ze zelfs goed voor het grootste gedeelte van de aanvoer. Zo'n 53% van de groene paprika, 69% van de ijsbergsla en 95 van de radijs is afkomstig uit Nederland. De aantrekkingskracht van het Belgische veilingsysteem schuilt in drie factoren met als voor naamste factor: het kloksysteem. Een tweede factor is het kwaliteitsbeleid en ten derde is er de lagere kostenstructuur. Hopelijk lezen de hedendaagse veilingbesturen ook deze berichten en gaan zij bij zichzelf te rade. En mochten zij niet meer weten hoe openbare prijsvorming op de juiste wijze moet verlopen. In het afmijnlokaal van de Broeker Veiling zijn zij van harte welkom om de grond gedachte van het veilsysteem opnieuw te leren. Bram Leegwater ...altijd even een praatje met de veilingmeester 109

De Klin - Sint Pancras | 2009 | | pagina 111