100 exemplaren, de tuinder le verde 100 stuks plus het over eengekomen toetal aan de koop man. Bij bloemkool, rode, witte en gele kool gaf men 12 stuks toe op de 100. Bij bos wortelen 4 bos op de 100 en bij bieten en rapen 4 stuks op de 100 toe. Vooral de handelaren waren er zeer op gebrand dit oude ge bruik in stand te houden. Tegelijk met bovenstaande kwestie rijpte het idee om ook het weegstelsel in te voeren voor uien, aardappelen en losse wor telen. Deze producten werden nog altijd per mand of per halve hectoliter gemeten en verkocht. Een verkoop methode die vaak aanleiding gaf tot meningsver schillen. Dergelijke problemen lijken nu niet onoverkomelijk, maar in die tijd waren het zaken van grote betekenis en gewicht. Veel vergaderingen waar een ie der zijn zegje kon doen werden hier aan gewijd. Over en weer zijn er harde woorden gebezigd, maar het bestuur van de 'Naam loze' hield vol. Er was een besluit van de ge meenteraden van Broek op Langedijk en Sint Pancras voor nodig om het maatstelsel in te De veilingklok besliste over het wel en wee van de tuinders voeren. In de laatste bestuuts- vergadering van het jaar 1897 werd officieel meegedeeld dat het maatstelsel was gevallen en dat het weegstelsel zou worden ingevoerd voor uien, nep, losse wortelen en aardappelen. De kwestie van de toetallen was hiermee niet van de baan. Het bleef een actueel punt op de agenda van de volgende bestuursvergaderingen. Uiteindelijk viel op 28 november 1898 de beslissing. Niet eerder dan dat men overeen stemming had bereikt met de 'Handel'. Met 86 voor en 4 tegen werd besloten de toetallen na een korte overgangsperiode af te schaffen. Een belangrijke gebeurtenis. Kennelijk zo 103

De Klin - Sint Pancras | 2009 | | pagina 105