88 Mechelen, Binche, Brugge en Brus sel stelden zich helemaal in op het maken van kant en ontwikkelden stukje bij beetje hun eigen stijl en techniek. Dat kan je nu nog terug vinden in de namen van de verschil lende kanten. Rond 1640 werd veel Vlaamse kant geëxporteerd naar Italië!! Tussen 1630 en 1650 droegen vrou wen veel minder kant dan de man nen. Een getrouwde vrouw droeg alleen een grote wit linnen kraag met kant afgezet of een soort Berthe kraag met bij passende manchetten. In 1650 vocht Venetie zich terug op de kantmarkt met de Point a gros reliëf. De Franse minister van financiën Jean-Baptiste Colbert moest wel ingrijpen. Er ging teveel geld naar Italië. 5 Augustus 1665 werden bij koninklijk besluit koninklijke fabrie ken gesticht voor alle soorten hand werk. Colbert wilde graag 30 van de beste Venetiaanse kantwerksters naar Frankrijk halen. Dit lukte niet omdat de Venetiaanse Senaat het hen verbood en dreigde met strenge straffen ook voor de achterblijvende familie. 1660 -1670 Frankrijk kopieert de Venetiaanse kant, hierdoor is het moeilijk van kanten uit die tijd te achter halen of ze uit Frankrijk of Italië komen. 1685 Edict van Nantes. Veel Protestanten moeten zich elders in Europa vestigen. Daardoor viel een groot gat in de Franse industrie. Het aantal kantwerksters werd tot de helft gereduceerd. In de 18de eeuw wordt de kant weer vrouwelijk. Dit is ook de eeuw van de specialisatie. Gedurende de jaren 1720-1760 was er in Europa een behoor lijke bevolkingsaanwas. En er was een verhoging van de levensstandaard waardoor de vraag naar luxe consumptie goederen steeg.

De Klin - Sint Pancras | 2008 | | pagina 90