21. Boekbespreking. J. Bernlef Achterhoedegevecht, Amsterdam 1989. Voorheen: Stukjes en beetjes. In de vorige Klin heb ik het boek Het spoor van Mertens van Peter Bak besproken, omdat het in Sint-Pancras speelt en Peter Bak een Pancrasser auteur is. Ik heb toen aangekondigd, dat ik in deze Klin aandacht zou besteden aan een andere schrijver die in Sint-Pancras geboren is, J.Bernlef, en wel met een boek, dat ook in Sint-Pancras speelt.Tenslotte zijn er niet zo veel boe ken die in ons dorp spelen. J.Bernlef is de schuilnaam van H.Marsman. Hij werd in 1937 in Sint-Pancras geboren en heeft de eerste tijd van zijn leven gewoond in de Van de Vijzel laan. Dit gegeven is niet helemaal on belangrijk, zoals we later zullen zien. Hij heeft het pseudoniem Bernlef aangenomen, omdat hij niet verward wilde worden met de beroemde voor oorlogse schrijver en dichter Hendrik Marsman (1899-1940). De schuilnaam is waarschijnlijk een verwijzing naar de Friese dichter Bernlef die in 809 stierf. Deze dichter werd zeer ge-eerd, omdat hij de heldendaden en de oor logen van de Friezen met harpbege- leiding zong. J.Bernlef heeft niet zo lang in Sint-Pan cras gewoond, maar vooral in Amster dam. Hij heeft veel geschreven, dicht bundels, romans, verhalen, essays (korte studies). Bij het grote publiek is hij vooral bekend geworden door de roman Hersenschimmen (1984) die verfilmd is. In 1985 kreeg Bernlef de Constantijn Huygensprijs, een van de belangrijkste literaire prijzen in de 7" Nederlandse literaire wereld. TT 76 Voorkant van een de bekendste boeken van HMarsman, 1984

De Klin - Sint Pancras | 2008 | | pagina 78