73 Een intieme bronsgieterij die geen grote series produceert maar gericht werkt met kunstenaars die een uniek ontwerp willen realiseren is de brons gieterij De Hooischuur in Oudorp. Verscholen in bosschages aan de rand weg De Nollen en waar men het oude handwerk nog beheerst en waar men werkt practisch uitslui tend met vrijwilligers.Hier laten bekende kunstenaars hun beel den gieten zoals Cees Koeman, Emo Verkerk, Piet Schiffer, John Bie, Rob Cerneus, Jos Taselaar. Werken die hier met de meeste zorg en liefde werden uitgevoerd staan o.a. in Bergen (ode aan Lu- cebert), maar ook in Nieuw Zee land en zelfs in Moscou. Er moet een mal worden gemaakt die volgegoten kan worden met Een prototype gereed brons zonder dat de mal barst, krimpt, scheurt, bestand is tegen 1100 C en geen luchtbellen vertoont en er moet tijdens het bronsgieten voldoende ontluchting zijn want anders wordt het beeld niet compleet. Een dergelijk beeld zal ca. 300 kg. wegen (hol met een wanddikte van ca. 4 mm.) en is na het gieten ruw. Na afkoelen (ruim 24 uur) moet dit beeld worden afgewerkt. De gietkop of tap moet er af, alle oneffenheden en fouten moeten worden nabewerkt, het beeld wordt gepolijst en pas dan wordt het ge- patineerd (beschermd met een subtiele kleur) en kan het worden ge monteerd op een sok kel. Moet natuurlijk wel goed vast staan anders is de verleiding voor som migen groot om het los te sleuren en naar een oud-ijzer-boer te brengen, want de koperprijzen zijn Het gieten van bet brons nu erR hoog.

De Klin - Sint Pancras | 2008 | | pagina 75