Je wist gewoon niet beter en met jou deden dat meer dan 500 Sint-Pancras- sers. Je was als regel tuinder omdat je vader het ook was en je moest toch voor jezelf en je gezin brood verdienen. Die tijd is voorbij en alleen de her innering blijft. Om het verleden ook voor ons nageslacht levend te houden heeft het college van B en W. destijds geluisterd naar de wens van onze Sint- Pancrassers om hier een standbeeld op te richten voor onze voorvaderen die kloetend naar de akkers gingen om hun brood te verdienen en de basis te leggen voor de welvaart van ons nageslacht. Hiertoe werd John Bier aangezocht en die ontwierp twee schetsen waar van tenslotte de kloeter werd uitgekozen. Dan volgt een periode van hard werken en op 8 september 2001 werd het beeld onder veel belangstelling feestelijk onthuld Wij kennen dat beeld en het ver woordt exact het beeld van onze voorvaderen: het beeld van een tuinder die heel vroeg (om 4 uur 's morgens) met de schuit naar de akkers kloet, (de schuit is nog leeg en de tuinder staat er nog fris bij.) Wie is nu de maker van het beeld "kloetend naar de akker"? Het is de Alkmaarse beeldhouwer John Bier en wij willen meer van hem weten. We zoeken hem op in zijn wo ning aan de Rekerdijk in Alkmaar. We worden gastvrij ontvangen door John en zijn vrouw Pietje (een naam van Friese oorsprong). Het huis past bij ze, geen groot De kloetende tuinder bij de Molenhoeve modern huis, maar karakteristiek uit de jaren '30 met genoeg ruimte voor intiem wonen. Achter het huis is een voormalige stenen stal waarin John nu zijn werkplaats heeft. In de werkplaats staan vele mallen van vroegere opdrachten, beelden in gips, brons en steen. Ook zien we hoe John bezig is met nieuwe ideeen uit te werken in was en klei. 68

De Klin - Sint Pancras | 2008 | | pagina 70