De streek voor het schoonrijden. Voorwaards buitenover inzetten met licht gebogen knie, rustig ophalen tot dat het been recht is, gelijk met het lichaam gestrekt (niet gespannen). Dan even rustig laten glijden op de achterste helft van de schaats (een paar meter;2 a 3) Daarna het bovenlichaam ontspannen waardoor het gewicht hiervan naar het vrije been gaat en de kan twisseling kan begin nen. Daarna houd men het vrije been licht gebogen om hoog boven het ijs en het rijdende been blijft recht! Men laat het lichaam in een hellende hou ding komen maar blijft doorrijden tot dat de schaats vrijwel recht in de richting van de baan is. Dan zet men de schaats van het vrije been op het ijs onder het lichaam. Dan het lichaam licht naar voren laten vallen en dan licht afzetten (niet geforceerd). Doordat men het lichaam iets naar voren laat vallen op de nieuwe streek werkte het lichaamsgewicht mee als afzet. Punten om op te letten: (voor trainer en jury) 1Let op de rijder dat hij of zij na de afzet niet te vlug recht is! Dan kun je namelijk niets meer veranderen aan je streek en volgt de ene fout na de andere! (dus rustig ophalen en het been strekken.) 2. Bij het strekken van het lichaam vooral geen spanning. Recht is recht. 3. Dat het been na de afzet wordt aangesloten bij het andere, vooral niet te ver naar voren. De hiel van het vrije been in het (holletje) midden van de schoen van het rijdende been (ca. 5 voor of 5 over twaalf) 4. Opletten of de nieuwe streek goed voorwaards buitenover wordt inge zet en de rijder in de helling blijft totdat het glijgedeelte overgaat in het ontspannen en de kantwisseling is ingegaan 5. Dan opletten dat men in de kant wisseling de helling binnenwaards blijft aanhouden totdat men weer in de rijrichting van de baan is, om dan de nieuwe streek te beginnen. 65 Demonstratie schoonrijden door Lenie en Henk Wa genaar en Mieke Peetoom en Kees Kamp.

De Klin - Sint Pancras | 2008 | | pagina 67