19. Schaatsen. In 2008 bestaat de ijsclub Sint-Pancras 100 jaar. Wij gunnen hen hun feestje van harte en hopen dat ze nog vele jaren zullen blijven bestaan. Schaatsen blijft boeien en is sport en ontspanning voor alle leeftijden. Schoonrijden, wedstrijdrijden, hardrij den en kunstrijden of gewoon een baantje trek ken. Wat velen niet weten is dat de schaats zelf al bijna 1000 jaar oud is en dat er alleen al in Nederland ruim 350 schaatsfabriekjes zijn geweest.Vaak heel ambachtelijk begonnen in de huiskamer en later in kleine werkplaatsjes, tot tenslotte de massaproductie. Waarschijnlijk waren er ook in Sint-Pan- cras en omgeving enkele van die bedrijfjes waarbij elkeen dacht dat hij de beste schaats maakte en die ook steeds weer verbeterde. Er zijn in onze ogen een tweetal unieke boeken verschenen waarin syste matisch wordt beschreven hoe de schaats zich heeft ontwikkeld door de eeuwen heen. We noemen: "van glis tot klapschaats" van Wiebe Blauw, en "Glijdend door de tijd op bevroren water", van Rene Diekstra. Natuurlijk is er veel verloren gegaan en moeten we tot ca. 1800 ons voor namelijk behelpen met de schamele opgravingen en oude prenten en dan blijkt dat het niet direct de Friezen waren die begonnen, maar dat de Ne derlandse geschiedenis van de schaats veeleer was gelegen in Noord- en Zuid Holland. Al in vroeger tijden bleek dat je op bevroren water vlugger vooruit kon komen dan in gewoon water. En op bevroren water liep je toch wat gemak kelijker dan door sompige gebieden. Om wat meer grip op het ijs te krijgen bond men een bot -vaak het onderbeen van een rund- onder de schoenen. Die botten werden dan wel eerst iets gemodelleerd. 58

De Klin - Sint Pancras | 2008 | | pagina 60