Mijn vader hield kippen en ik ventte de eieren uit. Ik droeg ze in een mand aan mijn arm: 40 eieren kostten toen een gulden. Soms kwam ik bij 'rijke mensen', die hadden niet zoals wij een zeil op de tafel, maar een duur plu che tafelkleed met kwastjes en servies van Chinees porcelein. Ondanks de weelde bleek de mevrouw des huizes heel zuinig: ze legde alle 40 eieren uit de mand op het tafelkleed en zocht toen -tot mijn verbazing- de twintig grootste uit. De rest ging terug in de mand. Tijdens het Sint Maartenfeest bedacht ik op een keer een spannende lam pion. Je moet weten dat Sint Pancras op een strandwal ligt en dat er nogal wat zand werd afgegraven. Door die zandafgraving kwam een oud kerkhof ter hoogte van de Meeuwenlaan bloot te liggen en werden er botten gevon den van soldaten die ooit sneuvelden tijdens de Slag bij Vrone,in 1297.Wel zo'n 3000 lagen er begraven. Ik groef een oud doodshoofd op, stak er een kaars in en ging er -stiekem- als lampion mee langs de deuren. Toen ze thuis van mijn bijzondere lam pion hoorden, staken ze er onmiddellijk een stokje voor."Donderstraal, die je er bent! Ben je helemaal betoeterd!" Mijn feestelijke rondgang met 'de doodshoofdlampion' was subiet voorbij. Op 25 november vierden we in Sint Pancras lange tijd, SinteCatharijn. Nogal wat tuinders huurden name lijk land van de Hervormde Kerk en de gemeente en ze betaalden elk jaar op 25 november de huur. Ter gelegenheid daarvan gingen burgemeester, wethouders en raadsleden in de 19" eeuw langs de scholen en kregen de kinderen 'warm bier' te drinken. In de 20" eeuw maakte het bier plaats voor een andere lekkernij: in plaats van drank, deel den de notabelen uit manden taaitaaipoppen uit; met een touwtje werd de kostelijke traktatie om de kindernekjes gehangen. Van het schoolreisje werd in mijn kinderjaren iets heel bijzonders gemaakt. Stel je voor: met de mo torboot van Cor de Jong (hij was vrachtvaarder) voeren we van Sint Pancras, het hele Ambacht door en bereikten via Schoorldam het Hargergat.We kre gen limonade uit melkbussen, liepen door de dui nen naar zee, aten broodjes en hadden de dag van ons leven. Het Sinterklaasfeest op de Openbare School vier den we in de zaal van café Bouwstra aan de Boven- weg; het etablissement is gesloopt en stond op de plek van de huidige Rabobank, hoek Bakkerslaan. Oude houten schooltas 55

De Klin - Sint Pancras | 2008 | | pagina 57