De man verdient een standbeeld. Bij elk woord van Hoogeveens leesbord vertelde de meester of juf een fijn verhaal: van de aap met een noot. En van Mies de poes. Op het bijbehorende leesplankje legde het kind met karton nen letters uit een doosje de woorden AAP, NOOT, MIES en werd Ieren lezen een stuk leuker...en sneller. Het schrijven van letters en cijfers ge beurde op de 'lei' met een griffel. Met een sponsje werd de lei gereinigd. Aap, noot, mies.het klinkt zo vertrouwd, dat je niet beter zou weten, dat het lezen altijd op die manier werd aangeleerd.Toch is dat niet zo.Vóór de uitvinding van het leesbord leerden kinderen lezen door eerst alle losse letters van het alfabet te leren. Het woord 'stoel' werd dan gespeld: ess, tee, oo, ee, el. Spellend leren lezen zal voor veel kinderen een lijdensweg geweest zijn. Later pakte men het leren lezen anders aan en leerde men de kinderen de letters te verklankende zgn. klankmethode: ss..tuh..oe..el: stoel. In navolging van het lees platen-bord van Hoogeveen ontstond het aan- schouwingsonderwijs: de schoolplaten deden hun opgang. Kinderen maakten daardoor kennis met alles ver buiten hun school, dorp en stad. Gewoon tijdens de lessen naar buiten kijken, was er namelijk niet bij. Men bouwde expres schoollokalen met hoge ramen; voor de juiste lichtinval meestal links van de kinderen. De Openbare School in Sint Paneras was in 1929 gevestigd in het voormali ge Gemeentehuis aan de Bovenweg. Een 84 jarige geboren en getogen Sint Pancrasser 1924) vertelt over zijn 'Ot en Sien' tijd. 'In die jaren was ons tuindersdorp voor kinderen een 'godsheerlijk heid'; puur natuur met slootjes en schuiten, we speelden de hele dag buiten en overal. Geld was er nau welijks, er werd gebuffeld en ge ploeterd: iedere cent was er een. Wij kinderen waren gelukkig met niks en maakten ons eigen speel goed. Zo vulde ik ooit een grote omgekeerde pannendeksel van mijn moeder met water en liet er een bootje in drijven. Leesplankje met aap-noot-mies 53

De Klin - Sint Pancras | 2008 | | pagina 55