'4? 4 VrV Kijk,Ot en Sien 18. De tijd van Ot en Sien. 52 Ot en Sien hebben niet echt bestaan. Toch staat er in Den Haag en Roden een beeldje van het beroemde tweetal en kom je ze samen regelmatig tegen op afbeeldingen. Ot en Sien zijn de hoofdpersonen uit een serie leesboekjes die anno 1904 voor het eerst op scholen werden gebruikt. Schoolmeester Jan Ligthart voorzag zijn vriend en schrijver Henricus Scheepstra van ideeën voor de nieuwe leesserie. Scheepstra woonde toen in Drenthe en liet zich voor het schrijven van de verha len inspireren door het kinderleven op het Drentse platteland. Als hoofdperso nen bedacht hij 'Ot' en 'Sien' en de titel van de serie werd 'Nog bij moeder.' Scheepstra en Ligthart wilden laten zien hoe belangrijk aandacht en betrokken heid was in de opvoeding van jonge kinderen. In de leesboekjes is het vooral de moeder van Ot en Sien die liefdevol klaar staat; liedjes met ze zingt, het kaatsenballen voordoet en troost bij pijn en verdriet. Illustrator Cornelis Jetses (1873-1955) maakte de illustraties voor de serie. Zijn opgewekte en romantische platen van de avonturen van Ot en Sien op het platteland, vormden een flink contrast met het alledaagse kinderle ven van het begin van de 20' eeuw. Vrouwen -en kinderarbeid waren nog gebruikelijk, drankmisbruik was aan de orde van de dag, net als het wonen in sloppen en stegen en het gebrek aan voedsel en kleding. Met de verhalen en illustraties over Ot en Sien lieten Ligthart en Scheep stra vooral een betere wereld zien, waarnaar zij streefden. In de jaren, dat Ot en Sien hun avonturen beleefden ruim honderd jaar geleden) werd de school een serieuze zaak. Dat had alles te maken met de Algemene Leer plicht die in 1901 van kracht werd. Het schoolleven in Nederland veran derde: jonge en oudere kinderen zaten niet langer massaal bij elkaar in een lokaal, maar werden nu overzichtelijk naar leeftijd per klas ingedeeld. Het lesgeven werd klassikaal en het meubilair aangepast; er kwamen school borden, telramen, twee persoons-schoolbanken en, zeer modern: het klas sikale lees-platen-bord AAP, NOOT, MIES van meneer Hoogeveen. 1 S Ot en Sien

De Klin - Sint Pancras | 2008 | | pagina 54