43 achtergrond heb, ontgaat mij soms de logica van de voorschriften en die zal ik daarom maar niet behandelen. Wel is het zaak de schoorsteen regel matig te reinigen en ongewenste zaken zoals vogelnestjes te verwijderen. Volgens de spelregels moet dat gebeuren voordat het stookseizoen aan breekt en door een erkende schoorsteenveger. Reden is natuurlijk schoor steenbrand te voorkomen. Vaak is dat ook een eis van een verzekerings maatschappij en staat het vermeld in de brandpolis, wil men recht hebben op een uitkering. Je kunt het zelf doen met een doe-het zelf-pakket van een bouwmarkt en dan krijg je een borstel met een touw, een stalen bal en wat goedbedoelde adviezen. Na lezing daarvan kun je het beste een gerenommeerde schoor steenveger bestellen om extra schade te voorkomen: een kamer vol roet, 4 weken vertraging door een val van het dak en beschadigde dakpannen. Toch heeft men in Sint Pancras het praktisch altijd zelf gedaan dan wel met behulp van buren en vrienden, want men had gewoon het geld er niet voor. Maar ook thans in 2008 is het lastig om bij ons in het dorp een erkend schoorsteenveger te vinden, want weer zijn er twee gestopt Haarden en kachels verdwijnen en de open haarden van nu zijn meestal nep en vergen geen schoorsteen. Schoorsteenveger is een beroep en weinigen weten dat er oplei dingen voor bestaan. Je kunt gezel worden en de top heb je bereikt wanneer je meester schoorsteen veger wordt. De schoorsteenve gers zijn in Europa vooral beroemd geworden door het prachtige boek van de schrijfster Liza Tezner. De exploitatie van kinderen die in dit boek wordt beschreven is uiterst triest. Ook de kinderen van Itali aanse schoorsteenvegers moesten vroeg aan het werk. De Italiaanse schoorsteenvegers hebben niets gemeen met de armzalige schooi ers waarvoor zij werden aangezien. Het waren trotse mensen die zich voorgenomen hadden in Neder land een toekomst op te bouwen. Schoorsteenvegen

De Klin - Sint Pancras | 2008 | | pagina 45