De eerste kachels werden in Frankrijk en Duitsland gebouwd van bakste nen en tegels Kachel komt dan ook van het Duitse woord Kachelofen wat tegelkachel bétekcnt .Voordien, in de Middeleeuwen, kenden sommige hui zen -en zeker in sommige kastelen al in de twaalfde eeuw- een haardplaats waar het vuur werd gestookt, voorzien van een afzuiggat in het dak. Later kwam en een gemetselde muur waartegen het vuur werd aangelegd. Het later ontwikkelde stenen rookkanaal gaf een doorbraak in het beheersen van de warmte. Men kon nu de afvoer van rook regelen en verse lucht aanzuigen. Toch bleef men klagen over de slechte warmteverdeling in het huis: Dicht bij het vuur was het lekker maar wat verder weg in het vertrek was het tochtig en koud. En je moest iemand hebben die het vuur op tijd van brandstof voorzag. Omdat men al ovens ging bouwen voor het bakken van brood e.d. wist men al meer over luchtregeling: hoe meer lucht, hoe fel ler de vlammen en hoe hoger de temperatuur. Die oven stond dicht bij de woningen maar nog altijd buiten. Door het betere beheersen van het vuur ging men tenslotte deze ovens ook in de woningen bouwen, natuurlijk met meer risico van brand. Handige en inventieve mannen ontwikkelden aan het einde van de 15-de eeuw kachels die van baksteen en tegels waren gemaakt. Een kachel staat in een ruimte en straalt aan alle kanten warmte uit, dus anders dan bij een haard die tegen een (schoorsteen-)wand is geplaatst en alleen naar voren straalt. 39 Duitse gasradiator 1940 Kachels

De Klin - Sint Pancras | 2008 | | pagina 41