Olie. Gebeurde er wat onder de grond, dan ging je naar de verpleegkundige met de bijnaam "slager", die je kapotte arm in de jodium zette, er wat krammen in sloeg en een pleister er op en je was binnen 30 minuten weer op je plek. Gilde je van de pijn, dan wist men in elk geval zeker dat je nog niet dood was, dus als werkkracht was je nog niet verloren. Had je echt pech en was je halve hoofd verpletterd onder het puin van een ingestorte schacht, dan was er natuurlijk de goede voorziening van het weduwepensioen. Niet veel, maar toch. Je moest dan echter wel in de mijn aan een ongeval zijn overleden, wat nooit voorkwam. Je kwam boven en overleed onder weg naar het hospi taal. Jammer voor de weduwe. Weinigen weten het nog ,maar uit Sint Pancras kwam destijds ook een man die in de mijnen ging werken: Arend Dijkhuizen. Helaas is hij inmiddels overleden ,maar we weten dat hij ruim 15 jaar diep onder de grond werkte bij de Staatsmijnen. Zeer zwaar werk waarvan hier in West Friesland weinig bekend was. Gevaarlijk werk en uiterst ongezond (o.a. stof longen) hoewel dat officieel nooit werd erkend Feit is wel dat toen wij hier geen brandstof meer hadden in 1963 de mijnwerkers allemaal op zaterdag ochtend zonder beloning en puur uit solidariteit met ons kolen gingen delven om ons uit de koude te houden! De levensechte en waarheidsgetrouwe verhalen over hoe het in de mijnen toeging vormen een stukje geschiedenis waarover wij eerder schreven in 2006 (Klin nr. 21). met het verhaal van Arend Dijk huizen Aardolie ontstaat uit res ten van micro-organis men die vele miljoenen jaren in de zee leefden. Wanneer ze sterven, zin ken ze naar de bodem en vormen dikke pakketten die vergaan en ten slotte afgedekt door lagen klei, leem en zand. Door de enorme druk ontstaan grote reservoirs op kilometers diepte koolstof verbindingen in de vorm van olie en gassen. In het midden oosten was dit proces al in de oudheid bekend en werd er al olie gewonnen voor o.a. lampolie. Arie Hoogland, jaren 40 35

De Klin - Sint Pancras | 2008 | | pagina 37