Als regel gebruikt in centrales, met natuurlijk nadelige gevolgen voor het milieu als gevolg van de uitstoot van vervelende gassen. De vetkool is echter bij uitstek geschikt voor gebruik in smederijen! Maar dat is natuurlijk maar een beperkte omzet en wordt steeds minder. In ons land ligt dat anders. De kolenlagen liggen diep in het Zuid-Limburgse land. Het duurde tot 1850 voor men besloot geld te steken in een profes sionele winning door middel van serieuze mijnbouw. De Dominiale Mijnen waren de eerste particuliere mijnen met de ontgin ning van de steenkool en later volgden: De Wilhelmina, De Emma, De Maurits, De Laura, De Willem Sophie, In 1902 werden ten slotte de Staatsmijnen opgericht. Je moest dus de mij nen in, werken voor een hongerloontje -andere vooruitzichten waren er ook niet in Limburg- met groot risico op longziekten en ongevallen Het geromantiseerde mijnwerkers leven bestond niet. Hard werken in barre omstandigheden. De veelgeroemde saamhorigheid bestond alleen uit noodzaak 100% op elkaar te kunnen en moeten rekenen, want een onenig heid onder de grond was levensge vaarlijk voor de gehele ploeg. In zo n geval moest de betreffende kompel direct worden verwijderd. Niet zozeer dat er mensenlevens mee gemoeid waren, maar een ongeluk betekende verstoring van de productie en dat kostte het bestuur geld Gelukkig waren de omstandigheden in Nederland veel beter dan b.v. in Belgie of Duitsland, waar men de vei ligheid minder serieus nam. De beloning was daar vaak veel hoger want je werd beloond naar opbrengst en dan ging je meer risico nemen dan verstandig was. Beeld uit steenkool gebouwen 33

De Klin - Sint Pancras | 2008 | | pagina 35